Translyčių žmonių teisės ir iššūkiai Lietuvoje: ką svarbu žinoti?

Translyčių asmenų padėtis Lietuvoje: Nacionalinė apžvalga (2024)

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba atliko nuoseklią trans žmonių padėties Lietuvoje apžvalgą, apimančią ir kokybinį trans žmonių patirčių tyrimą, kuris atskleidė, kokią įtaką jų kasdieniam gyvenimui turi nuo 2019 m. šalyje įvykę teisiniai pokyčiai.

Apžvalga trumpai:

 

Visuomenės nuomonės apklausa apie translyčius asmenis (2024)

Reprezentatyvioje visuomenės nuomonės apklausoje – Lietuvos gyventojų nuostatos apie translyčius žmones, požiūris jų patiriamą diskriminaciją, teisių užtikrinimą.

Translyčių asmenų
reprezentacija Lietuvos
žiniasklaidoje. Dvejų metų laikotarpio tendencijos (2024)

Kokybinėje analizėje apžvelgiamas dvejų metų Lietuvos žiniasklaidos turinys: identifikuojama, kokiuose kontekstuose ir kaip translyčiai asmenys ar su lytine
tapatybe susijusios temos buvo pateikiamos visuomenei, bei kokią reikšmę kuriami vaizdiniai ir asociacijos gali turėti šios asmenų grupės padėčiai.

Trans Rights Map

Tarptautinės organizacijos TGEU sudarytu indeksu matuojama teisė į lytinės tapatybės pripažinimą ir egzistuojančios apsaugos priemonės nuo diskriminacijos, neapykantos kalbos ir neapykantos nusikaltimų, priemonės pabėgėlio statusą turintiems translyčiams žmonėms, situacija sveikatos ir šeimos srityse. Indekse iš viso vertinamos 54 Europos ir Centrinės Azijos šalys.

Projektas „Centre – translyčių žmonių balsai“ – dvišalė iniciatyva, įgyvendinama bendradarbiaujant su Norvegijos Karalystės lygybės ir nediskriminavimo kontrolieriaus įstaiga. Projektą finansuoja Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondas.