žmogus perduoda kitam žmogui buto raktus
Pexels nuotr.
2026 liepos 28 d.
Užsienietis patyrė diskriminaciją: norėjo išsinuomoti būstą, bet išgirdo, kad šis – tik lietuviams

Nekilnojamojo turto agentas, pareiškęs užsieniečiui, kad butas nuomojamas tik lietuviams, jį diskriminavo dėl tautybės ir rasės, nustatė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.

Kaip skunde Tarnybai pasakojo pareiškėjas, bandydamas išsinuomoti butą, jis nurodė, kad yra užsienietis, bei pateikė duomenis apie savo finansinę padėtį ir pajamas. Agentas vyrui pranešė, kad butas nuomojamas tik lietuviams, bet pažadėjo pasikalbėti su savininku.

Po kurio laiko užsieniečio buvo paprašyta patikslinti jo tautybę. Vyrui atsakius, kad jis yra persas, agentas informavo, kad būstas išnuomojamas kitam asmeniui. Užsieniečio įsitikinimu, net įrodęs, kad gali būti mokus klientas, būsto jis negavo būtent dėl savo tautybės.

Tarnybai kreipusis į agento atstovaujamą MB „Patera“, ši pripažino, kad išsakyta frazė apie preferencijas lietuviams buvo netinkama. Tiesa, bendrija neigė, kad nuomojant būstus atrankos vykdomos pagal tautybę ar kilmę, ir nurodė, kad sprendimą dėl pareiškėjo priėmė būsto savininkas.

Pasak Tarnybos Teisės grupės vadovės Audronės Daukšaitės-Timpės, teisės aktai ne tik draudžia atsisakyti suteikti paslaugą vien dėl žmonių tautybės ar rasės, bet ir informacijoje apie paslaugas išreikšti teisių ribojimą ar privilegijų teikimą tam tikrai asmenų grupei.

„Šiuo atveju nepakako duomenų įrodyti, kad pareiškėjui būstas neišnuomotas vien dėl jo tautybės, tačiau lygių galimybių pažeidimas nustatytas dėl diskriminuojančio informacijos teikimo“, – aiškino teisininkė.

Už Lygių galimybių įstatyme numatytos pareigos nesilaikymą Tarnyba MB „Patera“ skyrė įspėjimą.

A. Daukšaitė-Timpė priminė, kad atsisakyti išnuomoti gyvenamąjį būstą draudžiama ne tik dėl žmonių tautybės ar rasės, bet ir dėl šeiminės padėties, negalios, lyties ir kitų Lygių galimybių įstatyme įtvirtintų asmens tapatybės pagrindų. Taip pat yra draudžiami diskriminuojantys būsto nuomos skelbimai.

Praėjusiais metais Tarnybos atliktas tyrimas parodė, kad didelė dalis į Lietuvą atvykusių užsieniečių susiduria su sunkumais ieškant būsto, yra priversti apsigyventi perpildytuose, prastesnės kokybės būstuose, už būstą mokėti brangiau, nuomotis be oficialios sutarties.

 

Daugiau informacijos:

Marius Morkevičius

Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės patarėjas

Tel. +370 520 506 34

Mob. +370 671 71263

El. p. marius.morkevicius@lygybe.lt