

ILGA Europe susistemino apklausos apie LGBTI+ žmones rezultatus pagal skirtingus tapatybės bruožus. Viena didžiausių problemų, su kuria susiduriame kasdienybėje – diskriminaciją patiriantys žmonės dažnai nesikreipia į atsakingas institucijas, nepraneša apie patirtą diskriminaciją ar priekabiavimą. Tai itin dažnas reiškinys kalbant apie diskriminaciją dėl lytinės tapatybės.
Paklausti apie priežastis, kodėl apie diskriminaciją nepranešė atsakingoms institucijoms, dauguma apklaustų translyčių asmenų sakė manantys, kad niekas neįvyks/nepasikeis, taip pat teigė nepasitikintys valdžios insitucijomis, jautėsi per daug įskaudinti ar traumuoti diskriminacijos įvykio, taip pat, kad bijojo pažeidėjų bauginimų.
Svarbu pastebėti, kad skaičiai skiriasi, priklausomai nuo kitų žmogaus tapatybės bruožų. Pavyzdžiui, nepasitikėjimą valdžios įstaigomis, kaip priežastį nesikreipti, paminėjo daugiau translyčių asmenų su negalia, bei asmenų, priklausančių tautinėms mažumoms. Pastaroji grupė taip pat dažniau jaučia baimę dėl pažeidėjų bauginimų.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje šiuo metu atliekamas kokybinis tyrimas, kuris leis daugiau sužinoti apie Lietuvoje gyvenančių translyčių asmenų patirtis. Išvados, padarytos remiantis sociologo užfiksuotais interviu, nuguls į leidinį – translyčių asmenų padėties apžvalgą. Tai – projekto „Centre – translyčių žmonių balsai“*, vykdomo kartu su Norvegijos Karalystės lygybės ir nediskriminavimo kontrolieriaus įstaiga, dalis.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba taip pat nesulaukia daug skundų dėl diskriminacijos dėl lytinės tapatybės. Viena esminių priežasčių – šis pagrindas vis dar nėra įtrauktas nei į Lygių galimybių įstatymą, nors konsultuojantis translyčiai asmenys pasakoja apie itin dažnas diskriminacijos patirtis darbo, švietimo ir kitose srityse. Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė ne kartą akcentavo šio įstatymo pakeitimo svarbą ir reikalingumą.
Kol reikalingų pokyčių nėra, tarnyba skatina diskriminaciją patyrusius translyčius asmenis vis vien kreiptis ir teikti skundus – kai kurie atvejai gali būti priskirti diskriminacijai dėl lyties ir išnagrinėti. Vienas tokių – 2022 metais nustatytas pažeidimas teikiant plaukų kirpimo paslaugas.
*Projektą kofinansuoja Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondas.