Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų 2016 laureatai // Nuotr. A. Didžgalvio
2017 kovo 31 d.
Valdovų rūmuose įteikti nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai 2016

Kovo 29 dieną Valdovų rūmuose iškilmingos ceremonijos metu buvo apdovanoti 2016 metais žmogaus teisių srityje pasižymėję asmenys ir organizacijos, pagerbti jų darbai ir iniciatyvos. 

Apdovanojimai vyko ketvirtą kartą. Tarnyba kasmet juos organizuoja kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu. Šiemet prie komandos prisijungė dar vienas partneris – Norvegijos Karalystės ambasada Lietuvoje.

Šiais metais Lietuvos žmonės apdovanojimams pateikė net 107 skirtingus kandidatus. Atrankos komisija iš visų pasiūlymų atrinko po tris nominantus 10-yje nominacijų. Nugalėtojai paaiškėjo susumavus viešo internetinio balsavimo ir komisijos rezultatus. 

Apdovanojimai  už nuopelnus lygybės ir įvairovės srityje 2016 metais įteikti šiose nominacijose:

Lyčių lygybės apdovanojimas įteiktas Vilniaus miesto krizių centro direktorei Nijolei Dirsienei už ilgametį rūpestį moterimis, nukentėjusiomis nuo smurto, ir daugiau nei 20 metų vykdomą aktyvų darbą smurto prevencijos srityje.

Vilniaus miesto krizių centras teikia pagalbą moterims, nukentėjusioms nuo prekybos žmonėmis, smurto šeimoje, taip pat našlaitėms iš globos namų, kurios neturi socialinių įgūdžių, pajamų, tinkamo išsilavinimo ir profesijos savarankiškai gyventi, nukentėjusioms nuo stichinių nelaimių (pavyzdžiui, gaisrų) neturinčioms būsto ir pan. Moterims teikiamos apgyvendinimo, psichologinės, teisinės pagalbos, socialinės paslaugos – jos ar jų artimieji į centrą gali kreiptis visą parą.

Nijolė Dirsienė

Tautų dialogo apdovanojimas įteiktas Vilniaus ukrainiečių bendrijos pirmininkei Natalijai Šertvytienei už aktyvų tautų dialogo puoselėjimą Lietuvoje, ukrainiečių tautinio tapatumo išsaugojimą ir pagalbą ukrainiečių integracijos procesuose.

Visuomeninėje veikloje Natalija daug dėmesio skiria paramos Ukrainos žmonėms teikimui. Nuoširdaus darbo dėka Vilniaus ukrainiečių bendruomenė tapo viena iš aktyviausių Lietuvos tautinių mažumų bendrijų – nuolat rengiamos įvairios parodos, koncertai, poezijos vakarai, konferencijos, supažindinančios mūsų šalies visuomenę su Ukrainos istorija, kultūra, papročiais, tradicijomis. Renginiuose dalyvauja įvairių tautybių Lietuvos gyventojai. Apdovanojimų laureatė taip pat aktyviai dalyvauja pasaulio ukrainiečių organizacijų veikloje, ji išrinkta Pasaulio ukrainiečių moterų organizacijų federacijos nare.

Natalija Šertvytienė

Vaivorykštės apdovanojimas įteiktas informacinės ir socialinės interneto platformos „išgir̃stì“ autoriams organizacijai „In corpore“ už  saugią erdvę, padedančią LGBT* asmenims ir jų artimos aplinkos žmonėms dalintis patirtimi ir būti išgirstiems.

Platformoje „išgir̃stì“ pateikiama kokybiška informacija LGBT* ir juos supantiems žmonėms.
2016 metais  „išgirsti“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalinta keliomis dešimtimis LGBT* ir jų artimųjų atsiųstomis istorijomis. Daug dėmesio sulaukė Tarptautinės dienos prieš homofobiją proga startavusi vaizdo pasakojimų serija, kur savo gyvenimiškomis istorijomis pasidalino ir visuomenėje žinomi žmonės: Rafailas Karpis, Dominykas Vaitiekūnas, Agnė Grigaliūnienė Eglė Daugėlaitė-Kryževičienė ir kiti. Iš viso sukurta ir visuomenei pristatyta 11 tokių pasakojimų, o interneto svetainėje „Youtube“ įrašai peržiūrėti beveik 100 000 kartų.

Platformos „išgir̃stì“ komanda

Apdovanojimas „Geriausias amžius – mano amžius“ įteiktas Marijampolės futbolo treneriui Martynui Karpavičiui už pirmą kartą Lietuvoje suorganizuotą močiučių futbolo čempionatą.

Sumanymas surengti tokį čempionatą Martynui kilo po pernai metais Vilkaviškio rajone vykusio šeimos futbolo turnyro, kuriame stebėdamas, kaip žaidžia močiutės ir anūkai, jis susimąstė: kodėl gi nesurengus močiučių futbolo čempionato? Viską suorganizuoti nebuvę sunku – Lietuvos masinio futbolo asociacija ir rėmėjai pasirūpino aprangomis, prizais. Nors sumanymas iš pradžių kėlė šypsenas, po čempionato Lietuvos futbolo federacija šią iniciatyvą pripažino geriausia 2016 metais.

Šiemet, balandžio mėnesio pabaigoje vyksiančiame antrajame močiučių futbolo čempionate dalyvaus net 9 komandos (pirmajame buvo 6). Prie čempionato prisidės ne tik Marijampolės ir Vilkaviškio, bet ir Kauno, Visagino komandos.

Martynas Karpavičius

Įveiktos kliūties apdovanojimas įteiktas Lietuvos aklųjų bibliotekos savanoriui Albertui Aužbikavičiui, kuris įgarsino 53 knygas, taip atverdamas galimybes regėjimo negalią turintiems asmenims patirti knygų pasaulį.

Albertas Aužbikavičius

Atskiru apdovanojimu pasveikinti Lietuvos parolimpiečiai, kurie savo sportiniais pasiekimais atkreipė dėmesį į nelygybę sporte. Jiems apdovanojimą įteikė žurnalistas Andrus Tapinas. Jį atsiėmė parolimpietis Mindaugas Bilius, neseniai išrinktas parolimpinio komiteto prezidentu. 

Parolimpiečiai

Religijų įvairovės apdovanojimas įteiktas LRT Kultūra laidai „Anapus čia ir dabar“ už kritinio požiūrio ir diskusijos sklaidą apie religijų įvairovės reikšmę Lietuvoje ir pasaulyje.

2016 metais startavusios laidos autorius Algirdas Acus nagrinėja su žmogaus teisėmis susijusias temas: religija ir feminizmas, negalia, žiniasklaida, ateizmas ir kitas. Laidų cikle „Anapus čia ir dabar“ ieškoma atsakymų apie didžiąsias pasaulio religijas. Krikščionybės, islamo, budizmo ir kitų didžiųjų religijų susidūrimą su pasauliu šiuolaikinėse aktualijose analizuoja laidos vedėjas, žurnalistas A. Acus. Laidos režisierius – Rimantas Babrauskas, konsultantas – VU Filosofijos fakulteto docentas, religijų ekspertas Kęstutis Dubnikas.

Laidos „Anapus čia ir dabar” vedėjas Algirdas Acus

Metų proveržio apdovanojimas įteiktas „Baltic Pride“ 2016 eitynių „Už lygybę!“ organizatoriams už sėkmingiausias Lietuvos istorijoje LGBT* bendruomenės eitynes.

2016 m. birželį „Baltic pride“ eitynės „Už lygybę!“ Vilniuje vyko jau trečiąkart. Su šūkiu „Mes esame žmonės – ne propaganda!“ į centrinę sostinės gatvę išėjo daugiau nei 3000 žmonių iš Lietuvos ir viso pasaulio, tarp jų Europos Parlamento nariai, Lietuvos bei užsienio politikai, tarptautinių organizacijų atstovai. Organizatoriai džiaugėsi, jog pirmą kartą dėl to, kad eitynės įvyktų, LGBT+ bendruomenei nereikėjo kovoti teismuose, o pats renginys praėjo be rimtesnių incidentų.

„Baltic Pride“ 2016 eitynių „Už lygybę!“ komanda

Žiniasklaidos balso apdovanojimas įteiktas 15min.lt portalo žurnalistei Kristinai Aksamitaitei už lygybės ir įvairovės idėjų skatinimą rašant lyčių lygybės, romų integracijos, smurto prieš moteris mažinimo ir kitomis žmogaus teisių temomis.

Kristinai Aksamitaitei rašyti žmogaus teisių temomis pirmiausia įdomu pačiai, o 15min.lt redakcijoje turinti visišką kūrybinę laisvę rinktis, ką ištransliuoti skaitytojams. „Tikiu temomis, kurias parengiu. Tiesa, ne visada jomis tiki mūsų skaitytojai – paspaudimų ant mano tekstų lyčių lygybės, romų integracijos klausimais nėra daug. Bet dirbu ne dėl „klikų“. Tiesiog tikiu, kad žiniasklaida turi atlikti šviečiamąją ir vertybinę funkciją. Tikiu, kad galiu prisidėti prie visuomenės suvokimo žmogaus teisių klausimais. Bent menka dalimi“, – kalba žurnalistė.

Kristina Aksamitaitė

Gyvenimo nuopelnų apdovanojimas už nuopelnus žmogaus teisių srityje įteiktas Leonidui Donskiui. Apdovanojimą atsiėmė jo žmona Jolanta Donskienė.

Jolanta Donskienė

Be įprastinių apdovanojimų šiemet taip pat buvo įteiktas specialus Norvegijos Karalystės ambasados Lietuvoje įsteigtas apdovanojimas „Už pilietinės visuomenės stiprinimą“. Jis įteiktas koalicijai „Psichikos sveikata 2030“ už siekį įtvirtinti atvirumo, skaidrumo bei žmogaus teisių principus psichikos sveikatos sistemoje.

Psichikos sveikata 2030 komanda

Laimėtojams įteiktos menininko Viktoro Dailidėno statulėlės. 

Vakaro svečiams koncertavo akordeonininkas Martynas Levickis, pianistas Linas Duržinskas, Lietuvos aklųjų choras „Feniksas“ ir vaikų choras „ReMiDo“. Renginį vedė Marijus Žiedas.  

Renginio svečius sveikino lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, Nacionalinio lygybės ir įvairovės forumo atstovė Dovilė Juodkaitė ir Norvegijos Karalystės ambasadorius Lietuvoje Dag Malmer Halvorsen.

Apdovanojimus teikė Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė, Seimo narės Aušrinė Armonaitė ir Viktorija Čmilytė-Nielsen, Dakaro maratono lenktynininkai Vaidotas Žalas ir Saulius Jurgelėnas, Tautinių bendrijų tarybos pirmininkė Gunta Ronė, Norvegijos Karalystės ambasadorius Lietuvoje Dag Malmer Halvorsen, projekto „Misija Sibiras“ vadovas Ignas Rusilas, žurnalistai Andrius Tapinas ir Indrė Makaraitytė, Teisingumo viceministras Justas Pankauskas ir lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė.

Renginį tiesiogiai transliavo LRT Kultūra.

 

Fotografas – Augustas Didžgalvis.  Renginio nuotraukas galite rasti ČIA.