
2024 lapkričio 29 d.
Gruodžio 10 dieną, antradienį, kviečiame dalyvauti jau 7-ajame Nacionaliniame žmogaus teisių forume (NŽTF), kuris vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Kasmetinis renginys tradiciškai pakvies įvairias visuomenės grupes susiburti, aptarti žmogaus teisių iššūkius bei galimybes siekti geresnės gyvenimo kokybės visiems, nepriklausomai nuo jų tautybės, rasės, tikėjimo, lyties, socialinės padėties ar požiūrių.
Šių metų forumo tema – „Skirtingi, bet lygūs“ – akcentuoja skirtingas žmonių gyvenimo aplinkybes, todėl forume bus aptariamos ne tik įvairios diskriminacijos formos, bet ir sisteminės priežastys, lemiančios socialinę atskirtį. Ar migrantams pavyksta sėkmingai integruotis į Lietuvos visuomenę? Kokios kliūtys stabdo jų (savi)integraciją ir kokios priemonės galėtų padėtis jas įveikti? Lyčių stereotipai – kiek jie paplitę šiandien, ir kaip atrodo lyčių lygybė vaikų priežiūroje? Ar LGBTIQ asmenys jaučiasi saugūs ir priimti Lietuvos regionuose? KTU tyrėjai pristatys tyrimo rezultatus, atskleidžiančius lygybės ir nediskriminavimo politikos įgyvendinimo problemas savivaldybėse.
Forumo diskusijose, kurių iš viso šiais metais bus 10, bus keliami ir platesni klausimai. Ar naujai išrinktas LR Seimas užtikrins reikalingas permainas žmogaus teisių srityje, ar ir toliau stebėsime Lietuvos atskirtį nuo Vakarų demokratijų? Kaip stiprinti atsparumą dezinformacijai, kuri skatina socialinę poliarizaciją ir kelia grėsmę demokratinėms vertybėms? Taip pat bus aptariamos veiksnumo įgyvendinimo, nepilnamečių nusikalstamumo ir lygių galimybių organizacijose temos.
Forumas kiekvienais metais suteikia platformą skirtingiems balsams: įvairių sričių ekspertams, politikams, verslo ir visuomenės atstovams ir kviečia ieškoti bendrų sprendimų.
„Džiaugiamės, kad Nacionalinis žmogaus teisių forumas yra tapęs bene svarbiausiu žmogaus teisėms skirtu renginiu Lietuvoje, kurio diskusijos padeda formuoti žmogaus teisių politiką Lietuvoje“, – sako forumo koordinatorė, Vytauto Didžiojo universiteto sociologijos profesorė Milda Ališauskienė. „Simboliška ir tai, kad šįkart forumą skiriame svarbiai sukakčiai – Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui. Be abejo, narystė ES atnešė itin daug teigiamų pokyčių žmogaus teisių srityje, tačiau vis dar yra daug darbų, kuriuos dar turime atlikti.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su partneriais šiemet organizuoja dvi diskusijas:
„Lyčių lygybei vaikų priežiūroje. Pirmi metai su work-life balance direktyva – kaip tėčiams sekasi įsitraukti?“
Diskusijoje kalbėsime apie tėčių įsitraukimą į vaikų auginimą, pasikeitusios išmokų tvarkos ir sumažėjusio gimstamumo įtaką. Bus pristatomas Lietuvos moterų lobistinės organizacijos, Lygių galimybių plėtros centro ir partnerių atliktas tyrimas apie nemokamo darbo pasidalijimą ir pasitenkinimą juo. Diskusija vyks gruodžio 10 d. nuo 10 val. M. Mažvydo bibliotekoje, Konferencijų salėje 5 aukšte.
„Lyčių lygybė vakar ir šiandien: kodėl kilnoti mergaitėms sijonus vis dar normalu?“
Diskusijoje bus pristatomas Lietuvos žmogaus teisių centro tyrimas apie jaunuolių vartojamą socialinį turinį ir lyčių stereotipų raidą Lietuvoje. Diskusija vyks gruodžio 10 d. nuo 11 val. 45 min. M. Mažvydo bibliotekoje, Atrijaus erdvėje 3 aukšte.
7-asis Nacionalinis žmogaus teisių forumas vyks gruodžio 10 d., antradienį, 9.30–18 val., Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Forumo programa ir registracija: https://nztf.lt.
Tiesioginę forumo transliaciją stebėkite NŽTF YouTube kanale ir portale Lrt.lt. Transliuojamos bus diskusijos, kurios vyks bibliotekos Atrijaus erdvėje.
Forumą organizuoja: Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lietuvos negalios organizacijų forumas, Žmogaus teisių organizacijų koalicija, LR Seimas, LR Seimo kontrolierių įstaiga, LR užsienio reikalų ministerija, Vaiko teisių kontrolieriaus įstaiga ir Vytauto Didžiojo universitetas.
Organizaciniai partneriai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Mykolo Romerio universitetas, Kauno technologijos universitetas.
Pagrindinis rėmėjas: Islandijos Respublikos, Lichtenšteino Kunigaikštystės ir Norvegijos programa.
Rėmėjai: Friedricho Eberto Fondas, Švedijos ir JAV ambasados Lietuvoje.
Partneris: Europos Sąjunga.