2024 gruodžio 17 d.
Skaitmeninėmis paslaugomis sunkiausia naudotis vyresnio amžiaus žmonėms, gyvenantiems miesteliuose ir kaimuose, parodė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atliktas tyrimas. Palyginti su didmiesčiais, regionuose skaitmeninė atskirtis yra net iki dviejų kartų didesnė.
„Matome tendenciją, kai net būtinosios paslaugos sparčiai persikelia į skaitmeninę erdvę, o įprasti naudojimosi jomis būdai yra panaikinami. Mūsų tyrimas parodė, kad dėl to didžiausias problemas patiria vyresni mažesnių miestų, miestelių ir kaimiškų vietovių gyventojai, kurie, palyginti su gyvenančiais didmiesčiuose, dažniau stokoja skaitmeninių įgūdžių ar galimybių įsigyti įrenginius“, – sako lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė.
Tyrimo metu apklausus beveik du tūkstančius 55 metų ir vyresnių žmonių, paaiškėjo, kad regionų gyventojai, taip pat patys vyriausieji (nuo 75 metų amžiaus) dėl skaitmeninių technologijų sunkumų patiria dažniausiai. Šiose apklaustųjų grupėse, palyginti su didmiesčių gyventojais, problemas patyrė nuo 10 proc. iki 50 proc. daugiau žmonių, priklausomai nuo to, apie kokias viešojo gyvenimo sritis kalbama.
Tyrimo duomenys taip pat parodė, kad kas trečias (-a) kaimiškų vietovių gyventojas (-a) arba neturi internetinės bankininkystės, arba paskyra nesinaudoja, arba ja naudojasi tik padedamas kito žmogaus. 75 metų ir vyresnių apklaustųjų grupėje ši dalis šokteli net iki 60 proc.
Viena ryškiausių probleminių sričių – sveikatos priežiūros sistema. Beveik kas antras (-a) apklaustasis (-oji) iš kaimo ar miestelio skundėsi problemomis registruojantis pas gydytojus per „E. sveikatos“ svetainę arba per kitą internetinę gydymo įstaigos sistemą. Dar nuo 31 iki 42 proc. apklausos dalyvių nurodė susiduriantys su kliūtimis peržiūrėdami savo sveikatos tyrimų atsakymus internete arba elektroniame pašte, taip pat – atsiskaitydami (-os) už sveikatos priežiūros paslaugas savitarnos mokėjimo terminaluose.
Ryški regionuose gyvenančių vyresnių žmonių skaitmeninė atskirtis matoma ir viešojo transporto srityje. Net apie 40 proc. šios grupės apklaustųjų susiduria su sunkumais įsigydami (-os) tarpmiestinių autobusų bilietus internete ar programėlėje, savitarnos mokėjimų terminaluose. Panašiai daliai respondentų (-čių) sunku nusipirkti bilietą programėlėje ir jį pažymėti. Dar nuo penktadalio (23 proc.) iki trečdalio (34 proc.) respondentų (-čių) skaitmeniniais atsiskaitymo būdais viešajame transporte iš viso nesinaudoja.
Daug vyresnių regionų gyventojų nurodė, kad dėl skaitmenizacijos jiems kyla problemų tvarkant kasdienius reikalus, susijusius su buitimi, namų ūkiu, finansais. Dažniausiai pasitaikantis skundas – per didelis atstumas nuo namų iki banko padalinio arba bankomato. Šią bėdą nurodė net 66 proc. kaimiškų vietovių ir pusė mažesnių miestų gyventojų. Didmiesčiuose tokią problemą žymėjo trečdalis apklaustųjų.
Regionuose gyvenantys apklaustieji taip pat dažniau minėjo iškylančius sunkumus pildant deklaracijas elektroninėmis priemonėmis, registruojantis konsultacijoms su įvairių įstaigų specialistais (-ėmis), pildant prašymus dėl kompensacijų – jų dalis siekia nuo 36 iki 49 proc. Apie trečdaliui apklaustųjų problemų kyla deklaruojant skaitiklių rodmenis ir mokant už komunalines bei telekomunikacijų paslaugas internetu.
Net pusė kaimiškų vietovių ir 40 proc. miestelių gyventojų pabrėžė, kad jiems kelia sunkumų pasinaudoti nuolaidomis, kai jos siūlomos per mobiliąsias aplikacijas ir kitas skaitmenines priemones. Dar apie trečdaliui žmonių problemų kelia savitarnos kasos, taip pat nuolaidų kortelės įsigyjimas ir atnaujinimas.
Atsižvelgusi gautų tyrimų rezultatus, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba parengė rekomendacijas, kurių pagrindinė – skaitmeniniai pokyčiai turi būti diegiami palaipsniui, o siekiant užtikrinti lygias galimybes visoms gyventojų grupėms, būtina išsaugoti alternatyvius paslaugų teikimo būdus.
Nereprezentatyvus skaitmeninės atskirties tyrimas buvo vykdomas nuo šių metų liepos iki rugsėjo mėnesio. Jo metu 55 metų ir vyresnio amžiaus gyventojai, taip pat jų artimieji visoje šalyje pildė popierines ir elektronines anketas bei anonimiškai pasakojo apie atvejus, kai teko susidurti su skaitmenine atskirtimi gaunant paslaugas ar perkant prekes. Taip pat organizuoti gyvi susitikimai su vyresnių žmonių bendruomenėmis. Iš viso kiekybinėje apklausoje dalyvavo 1982 asmenys. 1675 asmenys (85 proc.) užpildė internetinę anketą, 307 (15 proc.) – popierinę anketą. Grupinėse diskusijose dalyvavo 24 žmonės. Tyrime cituojamų gyventojų vardai yra pakeisti, siekiant neatskleisti jame dalyvavusių asmenų tapatybės.
Daugiau informacijos:
Marius Morkevičius
Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės patarėjas
Tel. +370 520 506 34
Mob. +370 671 71263
El.p. marius.morkevicius@lygybe.lt