Tualetas
Pexels nuotr.
2024 vasario 8 d.
„Saulės mieste“ klientei su negalia aptemo dangus – prašiusi atrakinti tualetą, į jį taip ir nepateko

Tualetų, skirtų žmonėms su negalia, rakinimas ne tik apriboja teisę lygiavertiškai naudotis viešosiomis paslaugomis, bet ir žemina orumą.

Tokią išvadą padarė šiuo metu lygių galimybių kontrolierę pavaduojanti vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, ištyrusi atvejį Šiaulių prekybos centre „Saulės miestas“.  Čia klientė su negalia, net kelis kartus bandžiusi pasinaudoti tualetu, į jį nepateko, taip pat, jos tvirtinimu, buvo apšaukta apsaugos darbuotojo. Įskaudinta moteris parašė skundą Tarnybai.

Bandė patekti kelis kartus

 Pareiškėja aiškino, kad jos negalia vizualiai beveik nematoma, tačiau dėl specifinių sveikatos sutrikimų ji priversta naudotis asmenims su negalia skirtu tualetu, maža to, jai tai reikia daryti kaip įmanoma greičiau.

Moteris pasakojo, kad norėjo pasinaudoti prekybos centro „Saulės miestas“ asmenims su negalia skirtu tualetu.  Tam reikia paspausti mygtuką ir laukti, kol darbuotojas, pažiūrėjęs į kameras, nustatytų, ar galima įleisti žmogų, ar ne.

Klientei durų niekas neatidarė, tad ji kreipėsi į apsaugininką ir pridūrė, kad turi negalią įrodantį dokumentą. Anot jos, vyras ėmė reikšti nepasitenkinimą, atšovė, kad nemato jokios negalios, taip pat pareiškė, kad nieko nenutiks, jei klientė pasinaudos bendruoju moterų tualetu. Pareiškėja bandė atkreipti dėmesį, jog prie pastarojo dažniausiai būna eilės, o ilgai laukti jai neleidžia sveikata, tačiau liko neišgirsta.

Moteris pridūrė, kad „Saulės mieste“ į žmonėms su negalia skirtą tualetą ji bandė patekti dar kelis kartus, kai čia dirbo kitas darbuotojas, tačiau nesėkmingai, ir taip pat susidurdavo su nemandagiu elgesiu.

Rakinimas – ne išeitis

Prekybos centro „Saulės miestas“ atstovai Tarnybai atsiųstame paaiškinime tikino, jog asmenims su negalia skirtas tualetas rakinamas dėl pačių neįgaliųjų poreikių, esą siekiant suteikti jiems prioritetą juo naudotis. Taip pat jie teigė, kad tokia tvarka įvesta norint apsisaugoti nuo vandalizmo, vagysčių ir kitų asmenų daromos žalos.

„Suprantame verslininkų, viešosios paskirties objektų valdytojų siekį užtikrinti patalpų švarą ir saugumą, tačiau pasirinktas paprasčiausias būdas – jų užrakinimas – šiuo atveju niekaip nepadeda asmenims su negalia.  Atvirkščiai – vertimas laukti, teisintis, įrodinėti, turint teisę pasinaudoti tualetu, žeistų bet kurį žmogų, su negalia ar be jos“,  – akcentavo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkas Karolis Čepas.

Jo pastebėjimu, dar viena problema yra tai, kad negalia Lietuvoje dažnai suprantama per siaurai. Jis pažymėjo, kad pagal Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją, prie neįgaliųjų priskiriami visi, turintys ilgalaikių fizinių, psichikos, intelekto ar jutimo sutrikimų, kurie, sąveikaudami su įvairiomis kliūtimis, gali trukdyti dalyvauti visuomenėje lygiai su kitais.

„Ne visos negalios yra aiškiai matomos, šiuo atveju turima inkontinencija gali patekti tarp jų. Tokių sutrikimų turintiems asmenims būtina turėti galimybę naudotis tiek tualetu, tiek ir vandens procedūromis, taip pat tam tikrais atvejais – pasinaudoti tualeto patalpomis nedelsiant“, – komentavo K. Čepas.

Ne pirmas atvejis

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkų teigimu, dėl užrakintų tualetų žmonėms su negalia skundžiamasi periodiškai, šia tema dažnai kreipiamasi telefonu, gaunamos užklausos elektroniniu paštu. Praėjusiais metais teisininkai išnagrinėjo bent tris skundus dėl užrakintų tualetų prekybos centruose, taip pat autobusų stotyje.

Visais kartais, įskaitant naujausią prekybos centro „Saulės miestas“ atvejį, nustatyta, kad tokie veiksmai diskriminuoja žmones su negalia ir pasiūlyta juos tuoj pat nutraukti.

„Rekomenduojame apskritai nerakinti jokių tualetų, jie turėtų būti atviri visiems, o iškilusias problemas dėl švaros ar saugumo galima spręsti kitais būdais, pavyzdžiui, pasisamdant daugiau apsaugos darbuotojų, kviečiant policiją ir panašiai“, – sakė Tarnybos teisininkas K. Čepas.

Tarnyba primena, kad pagal Lygių galimybių įstatymą privaloma sudaryti vienodas paslaugų gavimo sąlygas nepriklausomai nuo vartotojų lyties, negalios ir kitų asmens tapatybės požymių.

Kiek daugiau nei penktadalis visų skundų, pasiekiančių Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, yra negalios pagrindu.

 

Daugiau informacijos:

Marius Morkevičius

Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės patarėjas

Tel. (85) 2050634

Mob. (8671)71263

El.p. marius.morkevicius@lygybe.lt