Moteris su megafonu demonstracijoje. Terimakasih0 nuotr./Pixabay.com
2019 rugsėjo 4 d.
Pažiūros ir įsitikinimai: kaip juos aiškina įstatymai?

Lygių galimybių įstatymas numato draudimą diskriminuoti asmenis dėl jų įsitikinimų ar pažiūrų. Kasdienėje aplinkoje pažiūros ir įsitikinimai yra suvokiami labai įvairiai. Tačiau taikant įstatymą šis diskriminacijos pagrindas apibrėžiamas gana siaurai.

Tiriant galimus lygių galimybių pažeidimus dėl įsitikinimų ir pažiūrų vadovaujamasi teismų praktika. Joje ši asmens privataus gyvenimo dalis yra apibrėžiama kaip tai, kas žmogų leidžia priskirti tam tikrai grupei, vienijamai tokių pačių idėjų. Įsitikinimai ir pažiūros gali būti politiniai, religiniai, ekonominiai, estetiniai bei kultūriniai.

Įsitikinimai ir pažiūros susiformuoja stebint visuomeninius procesus ir išreiškia asmens požiūrį į socialinio gyvenimo reiškinius. Šią pasaulėžiūrą suformuoja tam tikros ideologinės, kultūrinės, etinės ar moralinės aplinkybės.

Praktikoje žmogaus įsitikinimai ir pažiūros gali būti išreikšti priklausant politinei partijai arba kitaip ją remiant, laikantis vegetariškos arba veganiškos dietos, remiant ekologines ir kt. idėjas. Įsitikinimais ir pažiūromis gali būti laikomas ir sąmoningas tam tikrų idėjų atmetimas.

Svarbu suprasti, kad įsitikinimai ir pažiūros nėra tas pats kas nuomonė, charakterio savybės arba interesų gynimas vienokiu ar kitokiu būdu. Pavyzdžiui, jei darbuotojas vis teikia pastabas dėl kitų netinkamai atliekamo darbo, kreipiasi į atitinkamas institucijas dėl pažeistų savo teisių ir dėl to yra atleidžiamas. Nuomonė apie kolegas, kritinis mąstymas ir noras pagerinti situaciją teisiškai nėra įsitikinimai ir pažiūros, kadangi nėra kultūriškai nusistovėjusios grupės, kuriai šį asmenį būtų galima priskirti. Būtent todėl toks atvejis nepatektų į lygių galimybių kontrolieriaus prižiūrimą sritį. Asmeniui, susidūrusiam su panašia situacija, vertėtų iš karto kreiptis į darbo ginčų komisiją arba teismą.

PATARIMAS. Gyventojai, lygių galimybių kontrolieriui teikiantys skundą dėl galimos diskriminacijos įsitikinimų ir pažiūrų pagrindu, turėtų bendrais bruožais aprašyti, kokia tai pasaulėžiūra ir idėjų visuma.