delnuose laikoma vaivorykštės spalvų popierinė širdelė
Pexels nuotr.
2025 birželio 4 d.
Naujas Vaivorykštės indeksas: Lietuvos stagnacija ir auganti grėsmė LGBTI+ teisėms visoje Europoje

Tarptautinė organizacija „ILGA-Europe“ paskelbė naujausią 2025 metų „Vaivorykštės žemėlapį“ ir „Vaivorykštės indeksą“. Šie rodikliai atskleidžia, kiek skirtingose valstybėse užtikrinamas LGBTI+ asmenų lygiateisiškumas. Šiais metais Lietuva gavo 24 proc. balų iš 100 ir užėmė 36 vietą tarp 49 vertintų Europos ir Centrinės Azijos šalių. Praėjusiais metais Lietuva surinko 28 proc. galimų balų.

Europos žemėlapis, vaizduojantis 2025 metų ILGA-Europe „Vaivorykštės žemėlapį“, kuriame vertinamos LGBTI+ asmenų teisių apsaugos teisinės ir politinės sąlygos 49-iose Europos ir Centrinės Azijos šalyse. Kiekviena šalis pažymėta skirtinga spalva, priklausomai nuo jos surinkto įvertinimo procentais – kuo daugiau teisių užtikrinama, tuo spalva žalesnė; kuo mažiau – tuo raudonesnė. Didžiausią balų skaičių surinko: Malta (89 %), Belgija (85 %), Islandija (84 %), Danija (80 %), Ispanija (78 %). Lietuva pažymėta oranžine spalva ir surinko 24 %, o tai rodo žemą LGBTI+ teisių užtikrinimo lygį. Žemiausius rezultatus gavo: Rusija ir Azerbaidžanas (po 2 %), Turkija (8 %), Armėnija (9 %), Baltarusija (10 %). Viršuje pateiktas žemėlapio pavadinimas „RAINBOW MAP 2025“, o apačioje – QR kodas ir nuoroda į svetainę rainbowmap.ilga-europe.org, kur paaiškinama, kaip buvo apskaičiuoti šie įvertinimai. Žemėlapis parengtas ILGA-Europe ir finansuotas Europos Sąjungos.

Vaivorykštės žemėlapis 2025

Situacija Lietuvoje: svarbiausi akcentai

Pernai indekso sudarytojai Lietuvai skyrė balų už 2023 m. Lietuvos generalinės prokurorės patvirtintas Neapykantos nusikaltimų ir neapykantos kalbos ikiteisminio tyrimo metodines rekomendacijas. Jose buvo aiškiai apibrėžta seksualinė orientacija, lytinė tapatybė ir lyties raiška, kaip nuo neapykantos nusikaltimų saugomi bruožai. Visgi, šiemet už šias rekomendacijas balų Lietuvai nebuvo skirta, pažymint, kad jos nėra efektyviai įgyvendinamos.

Pozityviu pokyčiu Lietuvoje išskiriamas 2024 m. LR Konstitucinio Teismo priimtas sprendimas, kad Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostata, draudžianti nepilnamečiams skleisti informaciją apie tos pačios lyties šeimas, prieštarauja LR Konstitucijai.

Lietuvai stagnuojant užtikrinti LGBTI+ asmenų teises, pagrindinės rekomendacijos nesikeičia ne vienerius metus. Pavyzdžiui, raginama įteisinti galimybę registruoti partnerystę tos pačios lyties poroms, rengti lygybės veiksmų planus, aiškiai įtraukiančius seksualinę orientaciją, lytinę tapatybę, lyties raišką ir lyties požymius, taip pat – užtikrinti, kad lytinės tapatybės pripažinimo procedūros nežemintų – nebūtų reikalaujama sterilizacijos, lytinės tapatybės sutrikimo diagnozės, priverstinio skyrybų proceso ar amžiaus ribojimų.

Stulpelinė diagrama „Lithuania – Country Score Evolution“ vaizduoja, kaip kito Lietuvos rezultatai ILGA-Europe „Vaivorykštės indekse“ 2013–2025 m. laikotarpiu. Vertinamas LGBTI+ teisių teisinis užtikrinimas, maksimalus galimas įvertinimas – 100 %. Lietuvos balai per metus: 2013 – 20,70 %, 2014 – 21,70 %, 2015 – 19,00 %, 2016 – 18,10 %, 2017 – 17,28 %, 2018 – 21,78 %, 2019 – 19,91 %, 2020 – 23,36 %, 2021 – 22,86 %, 2022 – 23,90 %, 2023 – 23,90 %, 2024 – 27,61 %, 2025 – 24,09 %. Visuose stulpeliuose matoma nežymi balų kaita, tačiau išlieka bendra stagnacijos tendencija – vertinimas nepakyla aukščiau nei 28 %.

Lietuvos įvertinimo kaita nuo 2013 m.

Tendencijos kitose šalyse

2025 m. „Vaivorykštės žemėlapis“ išryškina pavojingą LGBTI+ teisių regresijos bangą.

Vengrija „Vaivorykštės indekse“ krito net 7 vietomis, tapdama pirmąja ES šalimi, uždraudusia „Pride“ renginį. Jungtinė Karalystė nukrito 6 vietomis po translyčių žmonių teises suvaržančio Aukščiausiojo Teismo sprendimo, kuriame lyties sąvoką apibrėžiama tik „biologine lytimi“. Sakartvelas taip pat nukrito 7 pozicijomis dėl visapusiško prieš LGBTI+ asmenis nukreipto įstatymų paketo, kuriuo draudžiami vieši LGBTI+ renginiai, apribojama translyčiams asmenims reikalinga sveikatos priežiūra ir kt.

Indekso autoriai išskiria ir keletą teigiamų pokyčių. Lenkija, ilgą laiką buvusi žemiausiai indekse įvertinta ES valstybė, pakilo 3 vietomis – šalyje buvo panaikintos vadinamosios „zonos be LGBT ideologijos“, pagerėjo sąlygos viešiems renginiams. Latvija pakilo 4 vietomis, įteisindama tos pačios lyties civilines sąjungas. Čekija priėmė įstatymą, išplečiantį registruotų tos pačios lyties partnerių teises.

Be to, vis daugiau laimėjimų pasiekiama teismuose: Čekijos Konstitucinis Teismas atmetė sterilizacijos reikalavimą translyčiams asmenims, o Slovėnijoje teismas užtikrino vienišų moterų ir tos pačios lyties porų teisę į pagalbinį apvaisinimą.

Pirmąsias penkias vietas „Vaivorykštės indekse“ užima Malta, Belgija, Islandija, Danija ir Ispanija. Paskutinių reitingo šalių penketukas nepakito nuo praėjusių metų: Baltarusija, Armėnija, Turkija, Azerbaidžanas ir Rusija.

Vaivorykštės indekso“ rodikliai trumpai:

  • Malta užima pirmą indekso vietą jau 10 metų.
  • Konversijos praktikos uždraustos tik 10-yje šalių.
  • 6 – tiek šalių niekaip nesaugo LGBTI+ asmenų nuo diskriminacijos.
  • Belgija, Bosnija ir Hercegovina, Danija, Suomija, Graikija, Islandija, Juodkalnija, Serbija ir Ispanija – šalys, kurių antidiskriminaciniai įstatymai visiškai apima SOGIESC (seksualinę orientaciją, lytinę tapatybę, lyties raišką ir lyties požymius).
  • Neapykantos nusikaltimai ir neapykantos kalba dėl seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ir lyties požymių yra draudžiami Belgijoje, Danijoje, Graikijoje, Islandijoje, Maltoje bei kai kuriuose Ispanijos ir Jungtinės Karalystės regionuose.
  • Santuokos lygybė tos pačios lyties poroms užtikrinama tik 22-ose šalyse.
  • 18 – tiek šalių neturi jokios teisinės apsaugos tos pačios lyties partnerystėms.
  • Tik Vokietija, Graikija, Islandija, Malta, Portugalija ir Ispanija draudžia nebūtiną chirurginę ar medicininę intervenciją interlyčiams vaikams.
  • 11 šalių vis dar neturi jokios teisinės ar administracinės procedūros lytinės tapatybės pripažinimui. (Bulgarijoje, Vengrijoje ir Rusijoje galioja įstatymai, kurie daro teisinį lytinės tapatybės pripažinimą visiškai neįmanomą.)
  • Tik 12-oje šalių trans asmenys gali gauti teisinį lytinės tapatybės pripažinimą remiantis saviapibrėžties principu (angl. self-determination).
  • Bent 14-oje šalių fiksuojami atvejai, kai varžoma LGBTI+ bendruomenių laisvė rengti susirinkimus ir kurti asociacijas.
  • 27 Europos valstybės laiko seksualinę orientaciją ir lytinę tapatybę teisėtais prieglobsčio prašymo motyvais. Interlyčiai prieglobsčio prašytojai yra teisiškai saugomi tik 6-iose šalyse.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba primena, kad patyrus diskriminaciją ar priekabiavimą dėl seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės, rekomenduojama kreiptis į Tarnybos specialistus (-es). Daugiau informacijos galima rasti paspaudus šią nuorodą.

Daugiau informacijos:
Miglė KOLINYTĖ
Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vyresnioji patarėja
Tel. +370 5 205 0635
El.p. migle.kolinyte@lygybe.lt