JAV ambasados herbas
JAV ambasados herbas
2015 lapkričio 5 d.
Ekspertai iš JAV mokė Lietuvos policijos pareigūnus atpažinti smurtą lyties pagrindu

2015 m. gegužės 22-23 d. dienomis Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Lygių galimybių plėtros centru ir Vilniaus krizių cenrtu, bendradarbiaudama su JAV ambasada organizavo mokymus “Smurto artimoje aplinkoje prevencija: gerosios praktikos” Vilniaus ir Kauno apskričių policijos pareigūnams, dirbantiems su smurto artimoje aplinkoje atvejais.

Mokymus vedė ir patirtimi dalinosi JAV ekspertai Cheryl Tomas ir Scott Jenkins. JAV smurto artimoje aplinkoje įstatymą priėmė jau 1978 metais. Ekspertai mokė policijos pareigūnus suprasti smurtą šeimoje, smurto ciklą ir kaip geriausiai apklausti aukas. Jie paneigė mitą, kad alkoholis yra smurto šeimoje priežastis ir paaiškino, kad smurtautojai taip elgiasi nepaisant to, ar jie vartoja alkoholį, ar ne. Instruktoriai taip pat atskleidė, kad taikinimas ar tarpininkavimas ne tik retai būna efektyvūs sprendžiant smurto šeimoje atvejus, bet ir dažnai izoliuoja aukas.

Cheryl Thomas yra advokatė ir tarptautinio masto moterų teisių gynimo lyderė. Nuo 1994 m. p. Thomas daug keliavo po įvairias šalis siekdama  užtikrinti moterų teises ir kovoti su smurtu šeimoje. Ji yra daugelio straipsnių ir pranešimų apie smurtą prieš moteris autorė. 2005 m. laikraštis „Minesota Women‘s Press“ paskelbė p. Thomas pokyčių skatintoja. 2008 m. ji buvo išrinkta viena iš 15 viso pasaulio ekspertų dalyvauti Jungtinių Tautų ekspertų grupės susitikime nagrinėjančiame įstatymus, kovojančius su smurtu prieš moteris. Už jos darbą su vietiniais partneriais visame pasaulyje 2001 m. žurnalas „Newsweek“ paskelbė p. Thomas viena iš 150 moterų, sudrebinusių pasaulį.

Leitenantas Scott Jenkins turi 31 metų policijos tarnautojo darbo patirtį Duluth policijos departamente. Nuo 1995 m. jis mokė daugiau nei 20 tūkst. policijos pareigūnų, advokatų, prokurorų, teisėjų ir kitų specialistų, kaip geriausia dirbti su smurto šeimoje atvejais ir kaip parengti standartizuotas elgesio taisykles. Jis padėjo sukurti Koordinuotą bendruomenės atsako modelį (taip pat žinomą kaip “Duluth modelis”) skirtą reaguoti į smurtą šeimoje, kuris padeda apsaugoti nuskriaustas moteris ir yra pripažintas pačiu efektyviausiu pasaulyje. Leitenantas Jenkins yra vedęs mokymus Jungtinėse Valstijose, Jungtinėje Karalystėje, Latvijoje, Bulgarijoje.

Lektoriai mokymų metu teorijos pateikimą derino su praktiniais užsiėmimais, kurių metu dalyviai per situacijų inscenizacinius žaidimus (role play) ir kitas interaktyvias užduotis turėjo galimybę įsijausti į smurto situacijas, geriau suprasti aukos ir smurtautojo pozicijas, gauti praktinių patarimų, galinčių palengvinti pareigūno darbą ir praktinių situacijų sprendimą.

Mokymų dalyviai mokymus vertino labai palankiai ir nurodė, kad  įgytas žinias pritaikys praktiniame darbe ateityje. Dauguma pabrėžė medžiagos pateikimo įdomumą, temų aktualumą ir puikų lektorių darbą.