Vyras ir moteris dirba restorane. Ellės Hughes nuotr. / Pexels.com
Ellės Hughes nuotr. / Pexels.com
2023 birželio 6 d.
Lygių galimybių kontrolierė įspėjo tik lietuvių darbuotojų ieškojusią įmonę

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė konstatavo, kad UAB „Vasaros sparnai“ organizuodama darbuotojų atranką diskriminavo asmenis dėl jų tautybės, pilietybės ir kalbos. Socialiniame tinkle „Facebook“ pranešta, kad įmonės valdomame restorane „Sunya“ priimami tik lietuviai (-ės).

Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipęsis pareiškėjas, Austrijos pilietis, teigė, kad socialiniame tinkle „Facebook“ buvo parašyta, jog restoranas samdo tik lietuvius (-es) ( angl. We only employ Lithuanian people).

Įmonės vadovas argumentavo, kad tokį tekstą parašęs turėdamas omeny tai, jog „vietinius“ gyventojus lengviau įdarbinti nei užsieniečius. Lygių galimybių kontrolierei jis aiškino, kad, pagal Lietuvos teisę, užsienio kapitalo įmonės (UAB „Vasaros sparnai“ tokia yra) gali įdarbinti tik Europos Sąjungos piliečius ir asmenis, turinčius leidimus nuolat gyventi Lietuvoje. Be to, vienas iš pozicijai keltų reikalavimų – mokėti lietuvių kalbą. Taigi, „lietuviai (-ės)“ šame kontekste, anot jo, reiškė Lietuvoje gyvenančius ir lietuvių kalbą mokančius asmenis.

B. Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad UAB „Vasaros sparnai“ vadovas sutapatino kalbos mokėjimą su pilietybe / tautybe. „Darbo skelbimuose nurodytas reikalavimas mokėti kokią nors kalbą turi būt pagrįstas ir proporcingas. Be to, tam, kad mokėtum lietuvių kalbą, nebūtina gyventi Lietuvoje ar būti Lietuvos piliečiu. Tokios sąlygos galėjo apriboti kandidatų (-čių) galimybes bei ketinimus pretenduoti į laisvą darbo vietą“, – sako ji.

Pagal Lygių galimybių įstatymą, darbuotojų atrankoje draudžiama teikti pirmenybę kandidatams (-ėms) dėl jų lyties, amžiaus, tautybės, pilietybės, kalbos ir kitų asmens tapatybės požymių. Pilietybė, kaip tapatybės požymis, dėl kurio draudžiama diskriminuoti, apima Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės valstybių piliečių bei jų šeimos narių pilietybę.

Tyrimo metu UAB „Vasaros sparnai“ informavo, kad restoraną ketinama uždaryti ir darbuotojo(s) paieška nutraukta. Nepriklausomai nuo to, lygių galimybių kontrolierė įmonei skyrė įspėjimą.