Tualetų ženklai: vyras, moteris, žmogus vežimėlyje. Istock.com nuotr.
2023 birželio 28 d.
Kontrolierė: tualetų, skirtų žmonėms su negalia, rakinimas yra diskriminacija

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė nustatė, kad prekybos centre „Outlet Park“ ir Vilniaus autobusų stotyje buvo diskriminuojami klientai su negalia – užrakinti jiems skirti tualetai. Kontrolierės vertinimu, patekimo į asmenims su negalia skirtus tualetus apsunkinimo praktika yra diskriminacinė ir žeminanti žmonių garbę bei orumą.

Skirtingi pastatai – ta pati problema

Pavasarį į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi du pareiškėjai su negalia, negalėję pasinaudoti jiems skirtais tualetais.

Vienas jų sostinėje lankėsi prekybos centre „Outlet Park“. Pareiškėjui skubiai prireikė pasinaudoti tualetu, tačiau pastarasis buvo užrakintas. Šalia buvo įtaisyta telefonspynė su vaizdo kamera ir mygtuku, skirtu pranešti, kad reikia atrakinti duris. Sistema neveikė, tad pareiškėjui teko eiti prie informacijos stalo – ten buvusi darbuotoja neturėjo rakto. Kai raktą surasti pavyko, jau buvo per vėlu.

Centrą valdanti bendrovė apgailestavo dėl susiklosčiusios situacijos. Pasak jos atstovo, tai – nesusipratimas, techninis gedimas buvo greitai pašalintas.

Kitas pareiškėjas tualetu negalėjo pasinaudoti Vilniaus autobusų stotyje. Žmonėms su negalia skirtas tualetas buvo užrakintas, administratorė, paprašiusi pateikti negalią įrodantį dokumentą, atsisakė atrakinti duris. Pasak jos ir pareiškėjui raštu pateikto atsakymo, į asmenims su negalia skirtą tualetą įleidžiami žmonės, kurių darbingumo lygis yra 15 proc. arba mažesnis. Skundą pateikusio asmens darbingumo lygis – 40 proc.

Paslaugas teikianti bendrovė neigė taikanti 15 proc. ribą. Anot jos, situacija buvo nemalonus darbuotojos ir kliento nesusikalbėjimas – į tualetą įleidžiami visi neįgaliojo pažymėjimą parodę asmenys.

Akivaizdus orumo pažeminimas

Bendrovių atstovai teigė nesudarantys kliūčių žmonėms su negalia naudotis tualetais, abu atvejai, jų vertinimu, buvo netyčinės klaidos. Durų rakinimo praktika grindžiama siekiu išlaikyti tinkamą švaros lygį. Jų teigimu, kitaip į žmonėms su negalia skirtus tualetus gali patekti ir asmenys be negalios. Tai gali būti rūkantys paaugliai (-ės), narkotikų vartotojai (-os) ir pan.

Lygių galimybių kontrolierė atkreipia dėmesį, kad tualetų tvarkos palaikymas yra svarbus, tačiau pasirinkta praktika yra neproporcinga ir pažeidžianti žmonių su negalia lygiateisiškumą. „Įsivaizduokite: viešojoje vietoje jums labai staigiai prireikia į tualetą, o tam, kad į jį patektumėte, turite pasiprašyti įleidžiami, negana to, dar įrodyti, jog turite tokią teisę. Dėl negalios asmenims gali reikėti labai specifinio pritaikymo. Be to, žmonės gali turėti su šlapimo ar išmatų nelaikymu susijusių sutrikimų, todėl pateikimo greitis yra itin reikšmingas. Aprašyti atvejai – ne tik pareiškėjų teisių pažeidimas, bet ir akivaizdus žmonių garbės bei orumo sumenkinimas“, – sako B. Sabatauskaitė.

Prekybos centro „Outlet Park“ ir Vilniaus autobusų stoties atstovams, kartu ir kitoms įstaigoms, taikančioms panašią praktiką, kontrolierė siūlo nutraukti lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus.

Pagal Lygių galimybių įstatymą, paslaugų teikėjai (-os) privalo sudaryti vienodas paslaugų gavimo sąlygas nepriklausomai nuo vartotojų lyties, negalios ir kitų asmens tapatybės požymių. Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, kurią Lietuva ratifikavo daugiau nei prieš dešimtmetį, numato valstybių pareigą užtikrinti, kad privačios įmonės, siūlančios visuomenei prieinamus objektus ar tiekiamas paslaugas, atsižvelgtų į visus žmonių su negalia poreikius.

Daugiau informacijos:
Izabelė ŠVARAITĖ
Atstovė ryšiams su visuomene
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba
Tel. 8 5 205 0634; (8 671) 712 63
El.p. izabele.svaraite@lygybe.lt