Juodaodžių moterų atvaizdas socialiniame tinkle „Instagram“. Cottonbro nuotr./Pexels.com
Juodaodžių moterų atvaizdas socialiniame tinkle „Instagram“. Cottonbro nuotr./Pexels.com
2020 rugsėjo 17 d.
Kaip pranešti apie netinkamus komentarus socialiniuose tinkluose?

Autorė: Jomilė Vaskelaitė

Šių dienų pasaulio turbūt jau nebeįsivaizduojame be socialinių tinklų. Pasak tyrimų bendrovės „Kantar“ rengiamos metinės žiniasklaidos tyrimų apžvalgos (2019), vidutiniškai internete žmogus praleidžia 4,2 val. per dieną. Socialiniai tinklai ir dalyvavimas juose neabejotinai turi savo privalumų ir žmonėms teikia visokeriopą naudą, tačiau jie gali ir stipriai pakenkti.

Neapykantos kalbos problema, su kuria susiduria ne viena visuomenės grupė, ypač išryškėja socialiniuose tinkluose. Nors apie neapykantą, diskriminaciją ir smurtą kurstančius įrašus ar komentarus rekomenduojama pranešti teisėsaugai arba žurnalistų etikos inspektoriui, esama būdų, kaip patys vartotojai gali prisidėti prie įžeidžių, neetiškų ar kitaip netinkamų pasisakymų prevencijos. Asmens garbę ir orumą žeminantys komentarai, nekonstruktyvi kritika gali neigiamai paveikti žmogaus emocinę bei psichikos sveikatą, todėl svarbu tokius komentarus pastebėti, kritiškai įvertinti ir pranešti atitinkamiems asmenims.

Kaip tai padaryti skirtinguose socialiniuose tinkluose:

 • „Facebook“:

Norint pranešti (angl. report) apie įžeidų komentarą kito žmogaus asmeniniame profilyje arba organizacijos paskyroje, reikia apie jį informuoti „Facebook“ administraciją. Atsakingi asmenys tuomet peržiūri komentaro turinį ir pagal bendruomenės standartus įvertina, ar jis turi būti pašalintas, ar ne.

 1. Suraskite komentarą, apie kurį norite pranešti.
 2. Paspauskite  (daugtaškio) ženkliuką prie komentaro.
 3. Paspauskite „Pateikite atsiliepimą arba praneškite apie šį komentarą“ (angl. „Give feedback or report this comment“) mygtuką.
 4. Paspauskite tinkamiausią variantą, kuris apibūdintų, kodėl komentaras nusižengia „Facebook“ bendruomenės standartams. Galimi pasirinkimai: nuogybės, smurtas, priekabiavimas, terorizmas, savižudybė arba savęs žalojimas, šlamštas, neleistina prekyba, neapykanta.
 5. Paspauskite mygtuką „Kitas“ (angl. „Next“), tam, kad užbaigtumėte veiksmą.

Šiuo metu, „Facebook“ platformoje žmogus negali pranešti apie komentarą, esantį po savo asmeniniame profilyje įkeltais įrašais, tačiau ji(s) gali paslėpti arba ištrinti nepatinkantį komentarą. Taip pat yra galimybė užblokuoti ar pašalinti  kitą asmenį iš savo draugų sąrašo tam, kad jis netektų galimybės stebėti jūsų veiklą „Facebook“.

 • „Instagram“:

Pastebėjus sukeliančius neigiamas emocijas ar neatitinkančius „Instagram“ bendruomenės rekomendacijų komentarus, galima apie juos pranešti šios platformos atsakingiems asmenims.

 1. Paspauskite  Debesėlis  (kalbos debesėlio) ženkliuką po pranešimu.
 2. Laikydama(s) pirštą ant komentaro, paslinkite jį į kairę („iOS“ operacinė sistema) arba spustelkite ant komentaro („Android“ operacinė sistema), apie kurį norite pranešti.
 3. Paspauskite šauktuko langelį pilkas šauktukas („iOS“ operacinė sistema) arba mėlynas šauktukas („Android“ operacinė sistema).
 4. Paspauskite „Pranešti apie komentarą“ (angl. „Report this comment“) mygtuką.
 5. Paspaudus „Tai šlamštas“ (angl. „It`s spam“) komandą, veiksmas bus užbaigtas. Paspaudus „Tai netinkama“ (angl. „It`s inappropriate“) mygtuką, pasirinkite variantą, paaiškinantį, kodėl komentaras yra netinkamas. Galimi pasirinkimai: nuogybės ar seksualinė veikla, neapykantos kalba ar simboliai, smurtas ar pavojingos organizacijos, nelegalių prekių ir paslaugų pardavimai, patyčios ar prievarta, intelektinės nuosavybės pažeidimai, savižudybė, savęs žalojimas ar valgymo sutrikimai.
 6. Sekite tolimesnius žingsnius programėlėje.

Pranešus apie įžeidų komentarą, yra išsaugomas pranešėjo anonimiškumas. Tai reiškia, kad šia informacija nebus pasidalyta su komentaro autoriumi.

„Instagram“ platformoje žmogus negali pranešti apie komentarą, esantį savo asmeniniame profilyje, tačiau yra galimybė jį ištrinti. Taip pat galima nebesekti ar užblokuoti kito asmens paskyrą.

Bruožas, kuriuo „Instagram“ pranoksta  „Facebook“ saugumo ir privatumo politiką, yra „Instagram“ platformos funkcija „Slėpti netinkamus komentarus“ (angl. „Hide inappropriate comments“). Naudodami šį įrankį, pagal raktažodžius galite atsirinkti, kurių komentarų matyti nenorite. Kaip tuo pasinaudoti, galite sužinoti čia.

 • „YouTube“:

Prie vaizdo įrašų pastebėjus komentarus, neatitinkančius „YouTube“ bendruomenės rekomendacijų, taip pat galima apie juos pranešti. Jei pakankamai vartotojų pažymi komentarą kaip šlamštą (angl. spam), jis paslepiamas „Pažymėta kaip šlamštas“ (angl. „Marked as spam“) kategorijoje.  Žmogui paspaudus „Rodyti nuorodą“ (angl. „Show link“) komandą, komentaras vėl tampa matomas. Vaizdo įrašą įkėlęs asmuo turi galimybę gražinti komentarą iš šlamšto skyriaus.

 1. Suraskite komentarą, apie kurį norite pranešti.
 2. Paspauskite „Daugiau“ (angl. „More“) mygtuką.
 3. Paspauskite „Pranešti“ (angl. „Report“) mygtuką.
 4. Pasirinkite priežastį, kodėl komentaras galimai yra netinkamas. Galimi pasirinkimai: neapykantos kalba ar grafika, patyčios ar prievarta, smurtas prieš vaikus, pornografija ar seksualinė veikla, netinkamas reklamos turinys ar šlamštas.
 5. Paspauskite „Pranešti“ (angl. „Report“) mygtuką, jei norite pranešti apie neigiamą komentarą, arba „Atšaukti“ (angl. „Cancel“) mygtuką, jei norite grįžti atgal.

Naudokite pranešimo funkciją atsakingai. Piktnaudžiaudami ja, galite sulaukti  apribojimų „YouTube“ socialinio tinklo naudojimui.

 • „TikTok“:

„TikTok“ platforma taip pat vadovaujasi savo bendruomenės taisyklėmis. Apie neapykantos kalbos, diskriminacinius ir žeminančius komentarus prie vaizdo įrašų galima pranešti „TikTok“ atstovams.

  1. Paspauskite ant įžeidaus komentaro.
  2. Paspauskite „Pranešti“ (angl. „Report“) mygtuką.
  3. Sekite tolimesnius žingsnius programėlėje.
 • „LinkedIn“:

Pastebėjus įžeidžiančius komentarus prie įrašų, neatitinkančius profesinio socialinio tinklo „LinkedIn“ bendruomenės rekomendacijų, galima apie juos pranešti.

 1. Paspauskite „Daugiau“ (angl. „More“) mygtuką dešiniajame pranešimo kampe.
 2. Paspauskite „Pranešti“ (angl. „Report“) mygtuką.
 3. Paspauskite tinkamiausią priežastį, kodėl jūs pranešate apie šį komentarą. Pasirinkti galite iš trijų variantų: komentaras yra netinkamas „LinkedIn“ socialiniame tinkle, komentaras yra parašytas iš netikros anketos bei kita.
 4. Sekite tolimesnius nurodymus ekrane.
 5. Paspauskite „Pateikti“ (angl. „Submit“) mygtuką, tam, kad užbaigtumėte šį veiksmą, arba „Atgal“ (angl. „Back“) mygtuką, tam, jog sugrįžtumėte prie savo pasirinkimų.

Šie socialinių tinklų saugumo įrankiai yra vienas iš būdų, kaip kiekvienas žmogus gali padėti mažinti neapykantos nusikaltimus, patyčias bei diskriminaciją elektroninėje erdvėje.

Šis straipsnis yra projekto „#NoPlace4Hate: Lietuvos institucijų atsako į neapykantos kalbą tobulinimas“ dalis. Už teksto turinį yra atsakingi projekto vykdytojai, jis neatspindi Europos Komisijos nuomonės. Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos lėšomis.