
2025 kovo 19 d.
Automobilių savininkai, neturintys vairavimo pažymėjimo, Vilniuje negali įsigyti lengvatinio leidimo statyti transporto priemonę mokamoje zonoje prie savo namų. Tokią problemą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai nurodė vienas gyventojas.
Vyras aiškino, kad yra deklaravęs gyvenamąją vietą sostinėje ir siekia gauti leidimą statyti savo automobilį gatvėse netoli namų. Tačiau paslauga jam nesuteikiama, mat jis neturi vairuotojo pažymėjimo. Žmogus dėl to yra priverstas už savo automobilio statymą mokėti gerokai brangiau.
Gyventojas atkreipė dėmesį, kad nepaisant to, jog neturi vairavimo pažymėjimo, jam tai nesutrukdė nusipirkti ir savo vardu registruoti automobilį. Vyras akcentavo, kad automobiliu jį vežioja kitas asmuo.
Savivaldybė nori išvengti piktnaudžiavimo
Dėl šios gyventojo užklausos Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba inicijavo tyrimą. Užklausus Vilniaus miesto savivaldybės, nustatyta, kad lengvatiniai leidimai automobilių statymui išties išduodami tik gyvenamąją vietą deklaravusiems ir vairuotojo pažymėjimą turintiems vilniečiams.
Savivaldybės atstovų tvirtinimu, tokia tvarka nustatyta siekiant, kad automobilių statymo leidimais nebūtų piktnaudžiaujama, jais naudotųsi tik tie, kurie turi teisę vairuoti. Esą kartais tokie leidimai yra perleidžiami ar net pardavinėjami kitiems asmenims.
Be to, anot savivaldybės atstovų, norima, kad suteikiamų leidimų skaičius nebūtų per didelis, o miestiečiai, neturintys teisės į tokią lengvatą, turėtų mokėti įprastą automobilių statymo rinkliavą.
Tarnyba: naudotis automobiliu galima ir nevairuojant
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkės Laimos Vengalės-Dits teigimu, teisės vairuoti automobilį neturėjimas ar jos praradimas nereiškia, kad nebegalima įsigyti transporto priemonės ir jos naudoti savo poreikiams. Tai esą galima daryti samdant vairuotoją, prašant artimųjų ar draugų pagalbos.
„Akivaizdu, kad statyti transporto priemonę mokamoje zonoje gali reikėti ir tiems žmonėms, kurie turi automobilį, tik juo naudojasi padedami kitų asmenų. Tai gali būti aktualu tiems, kurie negali išlaikyti vairavimo egzamino, pavyzdžiui, dėl suprastėjusios sveikatos. Dabar tokie gyventojai patenka į mažiau palankią padėtį nei tie, kurie automobilius vairuoja patys, kadangi už statymą privalo mokėti pilną kainą“, – sakė ji.
Pasak teisininkės, tokios situacijos gali būti vertinamos kaip diskriminacija dėl socialinės padėties.
Be to, L. Vengalės-Dits pastebėjimu, savivaldybės numatytas reikalavimas turėti vairuotojo pažymėjimą, nepaisant to, ar žmogus turi automobilį, ar ne, neužkerta kelio piktnaudžiavimui lengvatiniais leidimais. Esą deklaravę gyvenamąją vietą žmonės, neturintys automobilio, gali išpirkti tokius leidimus draugams, kolegoms ar kitiems asmenims, norintiems statyti automobilį mokamoje zonoje.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba Vilniaus miesto savivaldybei rekomendavo papildyti taisykles taip, kad ir vairuotojo pažymėjimo neturintys, bet automobilį nuosavybės teise valdantys bei gyvenamają vietą sostinėje deklaravę vilniečiai galėtų kreiptis dėl lengvatinio leidimo statyti transporto priemonę apmokestinamose zonose.
Vilniaus miesto savivaldybė atsakyme Tarnybai pažymėjo, kad kol kas keisti tvarkos neketina, tačiau „ateityje, padidėjus piktnaudžiavimo atvejų nepagrįstai naudojantis vietinės rinkliavos lengvatomis ar padidėjus bendram gyventojo leidimų skaičiui, Vilniaus miesto savivaldybės tarybai gali būti siūloma peržiūrėti leidimų išdavimo sąlygas“.
Daugiau informacijos:
Marius Morkevičius
Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės patarėjas
Tel. +370 520 506 34
Mob. +370 671 71263
El.p. marius.morkevicius@lygybe.lt