LMTA pastatas. Tarnybos nuotr.
2020 gegužės 21 d.
Diskriminacija Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje: klausytojai su negalia nepatenka į koncertus

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė nustatė, kad Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) administracija diskriminavo klausytoją su negalia. Vežimėliu judantis asmuo negalėjo patekti į viešą akademijos organizuojama koncertą.

Skundą pateikęs pareiškėjas kovo mėnesį norėjo dalyvauti Kanzaso universiteto dėstytojų koncerte, vykusiame LMTA centriniuose rūmuose (Gedimino pr. 42, Vilnius). Atvykęs jis pamatė, kad dėl laiptų (įrengtų ir prie pagrindinio, ir prie antrojo įėjimų) jis negali patekti į pastatą.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad šiame pastate žmonių su judėjimo negalia teises apriboja ir negalėjimas savarankiškai judėti tarp aukštų. Nors prie rūbinės yra keltuvas, juo naudotis galima tik padedant kitam žmogui.

LMTA administracija apgailestauja dėl susiklosčiusios situacijos, nors, darbuotojų teigimu, jokių konkrečių kreipimųsi dėl prieinamumo nesulaukė. Akademijos atstovai aiškino, kad šis valstybei priklausantis pastatas yra nekilnojamos kultūros vertybė, tad galimybės užtikrinti prieinamumą jį rekonstruojant yra itin ribotos.

Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, kurios nuostatas privalo įgyvendinti ir Lietuva, numato, kad prieinamumas yra lygiaverčio žmonių su negalia dalyvavimo visuomenės gyvenime sąlyga. Šiame dokumente taip pat pabrėžiama, jog prievolė paslaugas teikti visiems vienodai taikoma nepriklausomai nuo to, teikėjas yra viešas ar privatus subjektas.

Nors statybų reglamentas, apibrėžiantis prieinamumo reikalavimus, taikomas tik naujai projektuojamiems ar rekonstruojamiems pastatams, ir senesni statiniai turi būti prieinami asmenims su judėjimo negalia. „Paslaugų teikėjai privalo pašalinti kliūtis ir užtikrinti, kad į jų patalpas galėtų patekti visi vartotojai. Pastato amžius, lėšų trūkumas ir kiti pasiteisinimai nepanaikina šios įstatyminės pareigos. Suprantu, kad visų šalyje esančių pastatų per naktį neperstatysi, tačiau būtina turėti strategiją, oficialiai apsibrėžti, kokie pastatai ir per kiek laiko bus sutvarkyti. Neturint lėšų rekonstrukcijai, galima sumontuoti pandusą ar keltuvą“, – sako A. Skardžiuvienė.

Lygių galimybių kontrolierė kreipėsi į LMTA rektorių siūlydama pašalinti kliūtis žmonėms su judėjimo negalia patekti į akademijos organizuojamus renginius.