Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė ir Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis/ Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai 2014
Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė ir Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis/ Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai 2014
2016 balandžio 12 d.
Renkuosi… nelygybę

Autorius: asociacija Moterų informacijos centras

Visuomenėje vis iškylant diskusijoms apie vyrų ir moterų lygias galimybes ir daugelio dažniems pareiškimams, kad jokios nelygybės neegzistuoja, o kalbantys apie tai tik drumsčia vandenį ir kelia audras stiklinėje, patyrinėkime porą itin paprastų pavyzdžių.

Tarkim, jauna, išsilavinusi pora susilaukia vaikelio. Kadangi dažniausiai mama uždirba mažiau nei tėtis, vaiko priežiūra ir laikinas pasitraukimas iš darbo rinkos tampa jos pasirinkimu. Jau nekalbant apie tai, kad tradiciškai, stereotipiškai ji jaučia  spaudimą tai padaryti, nors gal ir nenorėtų.  Tačiau šeimai tai ekonomiškai naudinga. Arba moteris, kuriai siūlomos aukštesnės pareigos. Ji svarsto ar sugebės suderinti darbą ir šeimos pareigas ir dažnai nusprendžia pastarųjų naudai – juk uždirba vyras. Vėlgi šeimai tai ekonomiškai naudinga. Tačiau tik tuo metu. Kas įvyksta vėliau? Po vaiko priežiūros atostogų sunku sugrįžti į ankstesnį darbą ir gauti deramą atlyginimą. Karjeros atsisakiusi moteris visam laikui pasmerkia save gauti menkesnes pajamas, o tai vėliau turi įtakos senatvės pensijai. Ir čia dar švelnus scenarijus. O jei moteris lieka viena su vaikais? O jei ji tampa našle? Apie ilgalaikes tokių pasirinkimų ekonomines pasekmes susimąsto retas.

Visame pasaulyje jau seniai keliamas klausimas, kokią įtaką moterų ir vyrų nelygybė ar lygybė turi ekonomikai. Tai visiems suprantama nes moterys sudaro daugiau nei pusę gyventojų, jos dažniau siekia išsilavinimo (ir jį įgyja), tačiau stambių įmonių valdybose kaip ir politikoje jų vis dar mažuma. Skaičiuojami tokios situacijos nuostoliai ir pokyčių galimybės. Atsirado net naujų terminų tam apibrėžti. JAV investicinis bankas „Golden Sachs“ – vienas iš tų, kurie naudoja terminą„womenomics“ (sudurtinis žodis iš „moteris“ ir „ekonomika“ angl.), matuodamas ekonomikos augimą ir moterų indėlį.  Jis akcentuoja didžiulį šuolį, kurį galėtų padaryti šalių ekonomikos, panaikindamos moterų ir vyrų nelygybę ir kaip pavyzdį nurodo Europos sąjungos šalis, kuriose šios – problemos yra sprendžiamos valstybiniu lygiu.

Jungtinės  Karalystės Moterų ir darbo komisija suskaičiavo, kad geriau panaudojus moterų gebėjimus, šalies bendras vidaus produktas (BVP) padidėtų 2 procentais. Gaila, Lietuvoje dar neturime nei skaičiavimų, kiek padidėtų BVP, nei kiek sumažėtų skurdo lygis, jei moterys pilnai panaudotų savo talentus ir gautų už tai deramą atlygį. Tačiau žinome, kad šiuo metu atlyginimų skirtumas tarp moterų ir vyrų sudaro 12 procentų.  Pavertus skaičiais, tai reiškia prarastus kiekvienos moters 35 000 eurų (jei skaičiuojame vidutinį atlyginimą ir vidutinį darbinį amžių). Šie pinigai praverstų išėjus į pensiją? Kvailas klausimas.

Asociacija Moterų informacijos centras jau daug metų dirba lyčių lygių galimybių srityje.  Pastebime nemažai teigiamų pokyčių, tačiau vis dar vyrauja daug stereotipinio mąstymo, kuris labai trukdo moterų ir vyrų lygybei įsitvirtinti.  Tam, kad straipsnio pradžioje aprašyta jauna moteris prieš prisiimdama visą atsakomybę už šeimą ir vaikus bei paaukodama tam savo darbinę karjerą, pamąstytų apie ilgalaikes ekonomines tokio žingsnio pasekmes, visų pirma turime tas pasekmes įvardyti ir paskatinti adekvačius veiksmus: nebijoti siekti karjeros, kurti verslą,  kovoti dėl vienodo atlygio, imtis aktyvaus sprendimų priėmėjos vaidmens. Jau trečius metus  Nacionalinis lygybės ir įvairovės forumas (NLĮF) kartu su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba Vilniuje organizuoja Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus. Šiais metais tarp nominantų  jaunų feminisčių komanda „Moterys kalba“, inicijuojanti socialines akcijas bei viešai kelianti seksizmo, diskriminacijos, seksualinio smurto klausimus.  Dar vienas nominantas – bankas „Swedbank“, kuris rodo pavyzdį inicijuodamas lygybę skatinančias veiklas įmonės viduje – banko vadovybėje 40 procentų moterų. Apdovanojimui nominuota ir profesorė Ona Rakauskienė, savo veikla atvertusi naują puslapį Lietuvos ekonomikos moksle į savo tyrimus integruodama lyčių aspektą.  Visų nominantų sąrašą ir veiklas galima rasti: https://lygybe.lt/lt/2015m-apdovanojimai

Moterų informacijos centras, Nacionalinio lygybės ir įvairovės forumo narys, kviečia balsuoti už nominantus išrenkant labiausiai apdovanojimo vertą iniciatyvą ar žmogų. Ir primena, kad apdovanojimu kelias į lygiomis galimybėmis grįstą visuomenę nesibaigia. Lygybė turi rasti tvirtą ir saugią vietą kiekvieno mūsų galvoje. Ir tada straipsnis vadinsis „Renkuosi lygybę. Ir tik ją“.