
2016 kovo 24 d.
2015 metai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai buvo permainingi ir pilni iššūkių. Po beveik pusantrų metų, kai Tarnybai vadovavo laikina vadovė Edita Žiobienė, 2015 m. birželio 25 d. lygių galimybių kontrolieriaus pareigas pavesta eiti Agnetai Lobačevskytei. Naujai paskirta kontrolierė daug dėmesio skyrė Tarnybos žinomumo didinimui, teisinės bazės tobulinimui ir Tarnybos stiprinimui.
2015 metais Tarnyba iš viso gavo 265 skundus ir atliko 65 tyrimus kontrolieriaus iniciatyva. Daugiausia – 85 tyrimai – atlikti dėl galimos diskriminacijos lyties pagrindu, 71 tyrimas atliktas dėl galimos diskriminacijos religijos pagrindu, o 48 – dėl galimos diskriminacijos amžiaus pagrindu. Mažiausiai tyrimų – po 4 – atlikta dėl galimos diskriminacijos kalbos ir kilmės pagrindais (žr. 1 pav.).
1 pav. 2015 metais atliktų tyrimų tematika (tyrimų skaičius)
Išsaugusį tyrimų skaičių dėl galimos diskriminacijos religijos pagrindu (2014 m. gauti 26 tokie skundai) lėmė gauti 64 skundai iš skirtingų pareiškėjų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai nustačius privalomąjį vaikų skiepijimą nuo tymų, raudonukės ir poliomielito. Pareiškėjai nurodė, kad jų vaikai diskriminuojami religijos pagrindu, kadangi daugumoje skiepo sudėčių neva yra abortuotų kūdikių ląstelių. Visi pareiškėjai praktikuoja krikščionybę, o oficialus bažnyčios požiūris į abortus yra neigiamas, todėl jie negali leisti, kad jų vaikai būtų skiepijami.
2015 m. taip pat padidėjo atliktų tyrimų dėl galimos diskriminacijos amžiaus pagrindu skaičius (2014 m. atlikta 30 tyrimų). Tai lėmė padidėjęs atliktų tyrimų skaičius dėl diskriminuojančių darbo skelbimų. Dauguma tyrimų pradėta sulaukus kreipimųsi iš įvairių organizacijų. Viena iš labiausiai aktyvių organizacijų buvo VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas“, kuri 2015 m. pateikė 29 skundus dėl galimos diskriminacijos amžiaus pagrindu.
Didelį gaunamų skundų dėl galimos diskriminacijos socialinės padėties pagrindu sumažėjimą pastaraisiais metais lėmė sumažėjęs pareigūnų ir karių kreipimasis kreipimasis į Tarnybą dėl valstybinės pensijos. 2013 m. buvo gauti 123 tokie skundai, o 2014 m. – 72.
Pastaraisiais metais išlieka stabilus skundų bei atliktų tyrimų lyties pagrindu skaičius. Darytina prielaida, kad tai galėtų būti susijęs su tuo, jog diskriminacija dėl lyties yra labiau atpažįstama ir lengviau identifikuojama nei kitos diskriminacijos rūšys, kadangi kiekvienas individas dažniausiai pirmiausia save suvokia kaip moterį ar vyrą bei gali vertinti, ar lytis yra veiksnys, sukeliantis mažiau palankų elgesį su moterimi ar vyru.
Agneta Lobačevskytė teigia, kad nors 2015 metai Tarnybai buvo rekordiniai nuo pat įsteigimo dienos pagal gautų skundų skaičių, tačiau vis dar trūksta suvokimo apie lygias galimybes. Tai patvirtina mažas gaunamų skundų skaičius iš mažesnių miestų ir regionų bei nedidelis skundų skaičius dėl galimos diskriminacijos kalbos, kilmės, lytinės orientacijos, rasės ir etninės priklausomybės pagrindais. Siekiant, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba veiktų efektyviai, turi būti didinamas ne tik jos žinomumas, bet ir tobulinama teisinė bazė.
2015 m. 47 proc. visų tyrimų atlikti dėl valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklos, 33 proc. – dėl diskriminacijos darbo santykių srityje, 17 proc. – vartotojų teisių srityje ir tik 1 proc. – švietimo ir mokslo srityje. Iš visų pareiškėjų 62 proc. buvo moterys, 38 proc. – vyrai.
Siekiant kurti atvirą, profesionalią Tarnybą, 2015 metais buvo inicijuotas Lietuvos savivaldybių lankymo ciklas. Iki 2015 m. gruodžio 31 dienos buvo aplankyta 30 savivaldybių. Tikimąsi, kad tai paskatins gaunamų skundų skaičiaus padidėjimą, o žmonės, patiriantys diskriminaciją žinos kur kreiptis bei uoliau gins savo teises.
Lygių galimybių sklaidos srityje Tarnyba surengė Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2014, ypatingą dėmesį skyrė kovos su smurtu prieš moteris temai, romų integracijos klausimams, lygiaverčio moterų ir vyrų dalyvavimo ekonominių sprendimų priėmimo procesuose Lietuvoje klausimui, patyčių dėl tapatybės požymių paplitimo Lietuvos mokyklose temai.
2016 metais Tarnyba planuoja tobulinti teisinę bazę, stiprinti Tarnybos personalo kompetenciją, stiprinti bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis organizacijomis ir akademine bendruomene, rengti Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2015, aplankyti visas, iki šiol neaplankytas, Lietuvos savivaldybes.
Tarnybos strateginis tikslas – didinti visuomenės suvokimą lygių galimybių srityje.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos 2015 m. ataskaita
Ataskaita valstybinių institucijų, nevyriausybinio sektoriaus ir akademinės bendruomenės atstovams bus pristatyta š. m. balandžio 1 d. 13:00 val. Lietuvos Respublikos Seimo spaudos konferencijų salėje (A. Goštauto g., Seimo II rūmai, 212).