Moteris naudojasi mobiliuoju telefou
Pexels nuotr.
2024 gruodžio 12 d.
Kibernetinis smurtas prieš moteris: lietuviai linkę pateisinti

„Jei moterys dalijasi savo nuomone socialiniuose tinkluose, jos turėtų susitaikyti, kad sulauks seksistinių, žeminančių ir įžeidžiančių atsiliepimų“ – su tokiu teiginiu sutinka daugiau nei pusė apklaustųjų Lietuvoje. Tokius rezultatus parodė nauja „Eurobarometro“ visuomenės nuomonės apklausa. Anot ekspertų, tai – vienos iš smurto rūšių normalizavimas.

Kibernetinis smurtas prieš moteris – paplitęs

2021 metais „The Economist“ tyrimų skyrius 45 pasaulio valstybėse atliko tyrimą apie moterų patiriamą smurtą virtualioje erdvėje. Paaiškėjo, kad su juo susidūrė 85 proc. apklaustų moterų. Tyrimo duomenimis, su šio tipo smurtu dažniausiai susiduria jauniausios respondentės. Palyginti su kitais pasaulio regionais, Europoje fiksuojamas mažiausias, tačiau vis tiek aukštas kibernetinio smurto paplitimo lygis – 74 proc. 62 proc. respondenčių teigė, kad jaučiasi bejėgiškai, nes problemos sprendimai ir galima pagalba – labai ribota.

„Eurobarometro“ visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad 51 proc. Lietuvos respondentų visiškai ar bent iš dalies sutinka, jog savo nuomone socialiniuose tinkluose besidalijančios moterys turėtų susitaikyti, kad sulauks seksistinių, žeminančių ir įžeidžiančių atsiliepimų. Šalies rodiklis šiuo klausimu daugiau nei dvigubai lenkia ES vidurkį (21 proc.).

Grafikas, pavadintas „Kiek sutinkate ar nesutinkate su teiginiu?“, atspindi respondentų atsakymus iš įvairių Europos šalių apie tai, ar moterys, dalijantis savo nuomone socialiniuose tinkluose, turėtų susitaikyti su galimybe sulaukti seksistinių, žeminančių ir (arba) įžeidžiančių atsiliepimų. Atsakymai yra suskirstyti į penkias kategorijas, kurių procentinė dalis pateikta kiekvienos šalies stulpelyje: Visiškai sutinku (žalia spalva). Linkęs (-usi) sutikti (šviesiai žalia spalva). Linkęs (-usi) nesutikti (rožinė spalva). Visiškai nesutinku (violetinė spalva). Nežinau / Atsisakau nurodyti (pilka spalva). Šalių rezultatai ir pagrindinės tendencijos: Bulgarija (BG): Didelė dalis respondentų sutinka su teiginiu: 22 % visiškai sutinka, 23 % linkę sutikti. Nesutinkančiųjų dalis yra mažesnė – 18 % linkę nesutikti ir 26 % visiškai nesutinka. Lietuva (LT): Respondentų nuomonės pasiskirsto taip: 7 % visiškai sutinka, 18 % linkę sutikti, tačiau net 28 % linkę nesutikti ir 41 % visiškai nesutinka. Latvija (LV), Čekija (CZ), Slovakija (SK): Šiose šalyse dauguma respondentų taip pat labiau nesutinka su teiginiu, nors yra reikšminga dalis sutinkančių. Švedija (SE): 70 % respondentų visiškai nesutinka su teiginiu, o tai yra didžiausias procentas tarp visų šalių. Tik 3 % visiškai sutinka arba linkę sutikti. Vokietija (DE), Nyderlandai (NL), Italija (IT): Šios šalys pasižymi panašiais rezultatais, kur violetinė spalva (visiškai nesutinkantys) dominuoja, sudarydama daugiau nei pusę atsakymų. Bulgarija ir Rumunija (RO): Šiose šalyse yra daugiau respondentų, sutinkančių su teiginiu, lyginant su kitomis šalimis. Bendra tendencija: Vakaruose (pvz., Švedijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose) vyrauja nesutinkantys su teiginiu, kad moterys turėtų susitaikyti su galimybe sulaukti įžeidimų. Rytuose ir Pietuose (pvz., Bulgarijoje, Rumunijoje) daugiau žmonių linkę sutikti su šiuo teiginiu. Šaltinis: Eurobarometras 544, tema „Lyčių stereotipai – smurtas prieš moteris“, apklausa atlikta 2024 m.

„Visuomenėje iš esmės vyrauja nuomonė, kad jei moteris bet kokia tema prabyla socialiniuose tinkluose, tai automatiškai tampa pretekstu smurtui ar patyčioms virtualioje erdvėje. Anot respondentų, moterims su tuo reiktų tiesiog susitaikyti. Todėl, remiantis tyrimų rezultatais, kas trečia moteris renkasi tiesiog save cenzūruoti ir savo nuomonės virtualioje erdvėje apskritai nebereikšti. Juk kibernetinio smurto pasekmės gali būti ir itin skaudžios: užsimezgęs internetinėje erdvėje, smurtas gali persikelti ir persikelia į realų pasaulį“, – teigia lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė.

Pateisina intymių nuotraukų viešinimą

Net 70 proc. Lietuvos respondentų sutinka, kad jei moteris su kuo nors dalijasi intymiomis nuotraukomis, ji bent iš dalies yra atsakinga, jei nuotrauka dalinamasi internete be jos sutikimo.

Šiuo klausimu Lietuvos respondentų atsakymai taip pat išsiskiria ES kontekste – tokius veiksmus pateisiname beveik dažniausiai, nusileisdami tik Latvijai.

„Matant tokius respondentų atsakymus, galima tik dar kartą pasidžiaugti šių metų gegužę žengtu istoriniu žingsniu – Europos Sąjungos Tarybos priimta kovos su smurtu prieš moteris direktyva. Visos valstybės narės, įskaitant Lietuvą, privalės ją perkelti į nacionalinius teisės aktus. Direktyva kriminalizuojamos kai kurios kibernetinio smurto formos, tarp jų – ir intymių nuotraukų viešinimas be sutikimo. Tai dar vienas aiškus signalas šį smurtą patyrusioms moterims – tokie veiksmai ne tik nėra jų pačių kaltė, bet ir gali užtraukti realias laisvės atėmimo bausmes smurtautojams“, – teigia J. Miliuvienė.

Kibernetinis smurtas prieš moteris – tai smurtas lyties pagrindu, vykdomas pasitelkiant elektroninę komunikaciją ir internetą. Nors kibernetinis smurtas gali paveikti tiek moteris, tiek vyrus, moterys ir mergaitės patiria skirtingas ir labiau traumuojančias kibernetinio smurto formas, įskaitant „keršto pornografiją“, grasinimus išprievartauti (EIGE). Kaip atpažinti ir ką daryti susidūrus su kibernetiniu smurtu – skaitykite ČIA.

Daugiau informacijos:
Miglė KOLINYTĖ
Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vyresnioji patarėja
Tel. 8 5 205 0635
El. p. migle.kolinyte@lygybe.lt