Susitikimo dalyvės (-iai). Tarnybos nuotr.
Susitikimo dalyvės (-iai). Tarnybos nuotr.
2023 kovo 15 d.
Susitikime su profesinių sąjungų atstovėmis aptartos opios darbuotojų problemos

Kovo 13 d. lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė susitiko su profesinių sąjungų atstovėmis ir atstovu. Pirmo tokio susitikimo metu aptartos diskriminacijos darbe situacijos, skundus teikiančių asmenų padėtis bei galimo bendradarbiavimo perspektyvos.

Susitikimo pradžioje kontrolierė su savo komanda pristatė diskriminacijos darbe ir siekiant įsidarbinti apraiškas, su kuriomis susidurta Tarnybos veikloje. Tai diskriminuojantys darbo skelbimai, kuriuose pirmenybė teikiama dėl amžiaus ar lyties, diskriminuojantys klausimai darbo pokalbio metu, kandidatės atmetimas dėl jos negalios, seksualinio priekabiavimo darbovietėje atvejis, savavališkas sąlygų pabloginimas vyresnio amžiaus darbuotojai ar darbuotojui įgijus negalią ir kt. Susitikimo dalyviai (-ės) supažindinti su lygių galimybių integravimo priemonėmis darbovietėse.

Profesinių sąjungų atstovės iškėlė ir kitas problemas, su kuriomis susiduria gindamos darbuotojų interesus. Anot jų, nors įstatymai numato teisinę apsaugą skundą institucijoms pateikusiam darbuotojui (-ai), darbdaviai ir darbdavės nevengia daryti spaudimo ar net pablogina darbo sąlygas. Taip pat kalbėta apie įvairias darbuotojų prisitraukimo priemones, kai naujai atėjusiems žmonėms už tą patį darbą siūlomas didesnis darbo užmokestis nei jau seniai dirbantiems asmenims. Švietimo sektoriuje gana neretai pasitaiko atvejų, kai vyresni pedagogai (-ės) pradeda jausti spaudimą išeiti iš darbo, dėl amžiaus bloginamos jų darbo sąlygos.

Diskutuojant aptarta mažesnių regionų situacija, kuomet žmonės galimai diskriminuojami dėl savo politinių įsitikinimų. Pavyzdžiui, iš įsidarbinti norinčių asmenų gali būti reikalaujama įstoti į konkrečią politinę partiją.

Profesinių sąjungų atstovės taip pat papasakojo apie sudėtingą užsieniečių situaciją. Prieglobsčio prašantys ar jo negavę nereguliarūs migrantai negali atsidaryti banko sąskaitų. Tai stipriai apriboja jų galimybes dirbti – darbdaviai, net ir norėdami juos įdarbinti, neturėtų kaip sumokėti atlyginimų, atitinkamų mokesčių. Darbo skelbimų grupėse socialiniuose tinkluose, kuriose ukrainiečių tarpininkai padeda susirasti darbą nuo karo pabėgusiems asmenims, dažnai nurodomi diskriminaciniai reikalavimai dėl kandidatų (-čių) lyties bei amžiaus. Tai prieštarauja Lietuvos įstatymams, tačiau susiekti su tokių skelbimų autoriais (-ėmis) yra ganėtinai sudėtinga, pastangos komentaruose edukuoti žmones blokuojamos.

Susitikime susitarta, kaip Tarnybos komanda galėtų bendradarbiauti su profesinėmis sąjungomis, kai jų nariai (-ės) baiminasi teikti oficialų skundą, tačiau turi informacijos, kad įmonėse ar institucijose esančios tvarkos sukuria sąlygas diskriminacijai.

Susitikime su kontroliere dalyvavo Algirdas Markevičius (darbuotojų profesinė sąjunga „Vilniaus viešasis transportas“), Miglė Wantens (Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“), Vesta Sharabayka (Lietuvos kultūros darbuotojų profesinė sąjunga), Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen (Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija), Dalia Jakutavičė (Lietuvos lengvosios pramonės profesinė sąjunga), Erika Leiputė-Stundžienė (Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga), Emilija Švobaitė (Gegužės 1-osios profesinė sąjunga), Tarnybos atstovės Renata Vanagėlienė bei Vilma Gabrieliūtė.