lt
en
Naujienos

Kliūtys darbe: su kokiais iššūkiais susiduria translyčiai asmenys?

Translyčiai asmenys darbo aplinkoje susiduria su daugybe praktinių problemų. Šią išvadą dar kartą patvirtino Tarnybos išleista translyčių asmenų situacijos apžvalga. Joje ypač išsiskiria patirtys, susijusios su draudimais verstis tam tikromis profesijomis, netinkamu asmens duomenų valdymu, priverstiniu atsiskleidimu bendradarbiams.

Nors Pasaulio sveikatos organizacija šių metų birželį transseksualumą išbraukė iš psichikos ligų sąrašo, Lietuvoje translyčiai asmenys negali dirbti advokatais, advokatų padėjėjais, prokurorais, antstoliais, teisėjais, jie nepriimami į vidaus ar statutinę tarnybą. Tiesa, šiuo metu yra registruotas sveikatos reikalavimų aprašo keitimo projektas, kuriame transseksualumas nebetrukdytų tapti teisėjais.

Translytiškumas taip pat gali būti pagrindas nepriimti asmens atlikti privalomąją karo tarnybą. Nėra aišku, ar translytis asmuo galėtų kariuomenėje tarnauti kaip savanoris.

Translyčiai asmenys diskriminaciją dažniausiai patiria prieš realizuodami teisę į lytinės tapatybės pripažinimą, ypač tuomet, kai jų išvaizda ir lytinė raiška skiriasi nuo gimimo metu priskirtos lyties. Rengiant nacionalinę apžvalgą paaiškėjo, kad translyčiai asmenys diskriminaciją jaučia ir pasikeitę asmens tapatybės dokumentus. Tai susiję ne tik su žmonių nuostatomis, bet ir galimybėmis įgyvendinti darbuotojo teises.

„Kai nuėjau pasikeisti pasą, man sakė, kad reikės laukti mėnesį. Praėjo mažiau nei savaitė ir man skambina iš darbo, sako, negalim pervesti atostoginių, kas nutiko? Ir aš jau nebežinau, kaip pasakyti“, – situaciją iliustruoja tyrime dalyvavęs translytis asmuo. Taip nutinka dėl to, kad įrašai registruose pasikeičia iš karto, o naujų tapatybės dokumentų išdavimas užtrunka iki mėnesio.

Jei asmeniui pavyksta sėkmingai įsidarbinti neatskleidus translytiškumo fakto, pasitaiko atvejų, kai jis turi rinktis – atsiskleisti kolektyvui ar rizikuoti gerais santykiais su bendradarbiais. Tai ypač aktualu, pavyzdžiui, organizuojant komandos stiprinimo užsiėmus, per kuriuos privalu persirengti.

Situaciją galėtų spręsti priimtas Asmens lytinės tapatybės pripažinimo įstatymas, kuriame būtų įtvirtintas diskriminacijos dėl lytinės tapatybės draudimas. Nors toks įstatymo projektas Teisingumo ministerijoje buvo parengtas dar 2017 metais, jis iki šiol nėra pateiktas svarstymui.

Visą nacionalinę translyčių asmenų padėties apžvalgą galite perskaityti paspaudę ČIA.