lt
en
Naujienos

Diskusijos dalyviai svarstys, kas pagerintų LGBT asmenų situaciją Lietuvoje

Liepos 9 d. 18:30 val. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba internetu transliuos diskusiją „Vaivorykštės Lietuvoje: LGBT asmenų istorijos ir iššūkiai“. Jos metu bus aptarti naujausi tarptautinių organizacijų duomenys bei konkrečių Lietuvos LGBT asmenų patirtys gyvenant be būtinos teisinės apsaugos.

Šiemet tarptautinės organizacijos „ILGA-Europe“ paskelbtame „Vaivorykštės indekse“ Lietuva pagal teisinę LGBT asmenų apsaugą užima 33 vietą tarp 49 Europos valstybių. ES Pagrindinių teisių agentūros publikuotos LGBT asmenų apklausos rezultatai atskleidė, kad daugiau nei pusė LGBT asmenų iš Lietuvos per pastaruosius metus susidūrė su diskriminacija įvairiose gyvenimo srityse. Toks Lietuvos rezultatas yra blogiausias visoje ES.

Nors LGBT žmonės akivaizdžiai susiduria su savo teisių pažeidimais, skundų dėl galimos diskriminacijos lytinės orientacijos ar lytinės tapatybės pagrindais Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba beveik negauna. Diskusijos organizatoriai kaip tik ir klaus, kodėl LGBT asmenys vengia kreiptis į jų teises ginti turinčias institucijas.

Diskusija „Vaivorykštės Lietuvoje: LGBT asmenų istorijos ir iššūkiai“ bus transliuojama „Zoom“ platformoje bei specialiai sukurtame „Facebook“ įvykyje. 

Trumpą pranešimą renginyje skaitysiantis Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertas Tomas Vytautas Raskevičius viliasi, kad diskusija visuomenei ir valdžios institucijoms primins, kad LGBT asmenys nėra abstrakti idėja, esanti „kažkur ten“.

„Asmeninė patirtis, viešas kalbėjimas ir problemų išsakymas iš pirmų lūpų – viena efektyviausių priemonių keičiant priešiškas nuostatas. Statistika, leidžianti suprasti diskriminacijos mastą, yra ypač svarbi, tačiau žmonės nėra tik skaičiai ar procentai. Konkrečių, praktinių iššūkių pavyzdžiai padeda suprasti sudėtingą LGBT bendruomenės kasdienybę“, – klausytis diskusijos kviečia T. V. Raskevičius.

Savo patirtimi renginyje dalysis LGBT bendruomenės nariai:

  • architektas Andrius Baležentis, jau 13 metų gyvenantis tos pačios lyties šeimoje. Jis papasakos, kokie iššūkiai kyla neturint galimybės įteisinti tos pačios lyties porų santykių;
  • medicinos studentė Ema Žemionytė pasidalins savo patirtimi keičiant lytį asmens tapatybės dokumentuose teismo keliu;
  • fotografas Pijus Beizaras dalysis patirtimi kreipiantis į teisėsaugos institucijas dėl homofobiškų neapykantos komentarų ir laimėtą teisinę kovą Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Diskusijos pabaigoje visi norintys galės užduoti savo klausimus, taip pat pasidalyti asmenine patirtimi.

 

Renginys organizuojamas įgyvendinant iš dalies Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos lėšomis finansuojamą projektą „Teisinės bazės tobulinimas ir  europinių standartų įgyvendinimas, siekiant kovoti su diskriminacija ir smurtu seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės pagrindais“ (projekto sutarties su Europos  Komisija Nr. JUST-REC-RDIS-DISC-AG-2018-848821).