Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai 2019

Kviečiame balsuoti už asmenis ir iniciatyvas, kurie 2019 m. labiausiai prisidėjo prie žmogaus teisių puoselėjimo Lietuvoje.

APDOVANOJIMAS „GERIAUSIAS AMŽIUS – MANO AMŽIUS“
Skiriamas už iniciatyvą, skatinančią realizuoti savo potencialą ir tikslus darbe, laisvalaikiu ar užsiimant visuomenine veikla, nepaisant stereotipų apie jauną ar vyresnį amžių, už nuopelnus vienijant įvairaus amžiaus žmonių kartas.
 • Klaipėdos rajono senjorai, dalyvaujantys programoje „Aš judu!“

  už aktyvumą ugdantis sveikos gyvensenos įpročius. Programos dalyviai tris kartus per savaitę lanko fizinio aktyvumo užsiėmimus, taip pat dalyvauja praktiniuose psichinės sveikatos, mitybos mokymuose. Programa siekiama, kad dalyviai įgytų įgūdžių sportuoti. Šiuo metu programoje aktyviai dalyvauja ir sportuoja 160 senjorų. Iniciatyvą organizuoja Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Muzikinis TV projektas „Lietuvos balsas. Senjorai“

  už televizinių stereotipų apie vyresnio amžiaus žmones laužymą. 2019 m. Lietuvoje buvo sukurtas pirmasis šios laidos sezonas, į kurį kviesti registruotis dalyviai nuo 60 metų. Projektas paneigia stereotipus, kad televizija ir muzikiniai projektai yra skirti tik jauniems. Laidose dalyvaujantys senjorai yra gyvybingi, drąsūs ir veržlūs, savo pavyzdžiu skatinantys į brandą pažvelgti kaip į naujų galimybių laiką. Laidą kuria kūrybos namai „Elitaz“.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Užimtumo centras pagyvenusiems žmonėms „Senjorų avilys“

  už senjorų veiklumo skatinimą. Vilniaus m. savivaldybė, norėdama paskatinti vyresnius žmonės bendrauti ir užsiimti įvairiomis veiklomis, 2019 m. lengvatinėmis sąlygomis išnuomojo patalpas „Senjorų avilio“ projektui įgyvendinti. Jo idėja – paskatinti NVO kurti veiklas vyresnio amžiaus asmenims: užimtumo užtikrinimui (bendravimas, stalo žaidimai, muzikavimas, rankdarbiai), lavinimuisi (kalbų, kompiuterinio raštingumo mokymasis), sveikatinimo veikloms (mankštos, šokiai).

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
ATVIROS VISUOMENĖS PILIEČIO APDOVANOJIMAS
Skiriamas už drąsų ir nuoseklų demokratinių vertybių puoselėjimą savo darbo, socialinėje bei visuomeninėje aplinkoje.
 • Klaipėdos „Marių“ bendruomenės pirmininkė Ligita Girskienė

  už proveržį kovoje su aplinkos tarša. L. Girskienė jau daugiau nei 10 metų viešina problemas, susijusias su aplinkos tarša Lietuvoje. 2019 m. jos iniciatyva į Klaipėdos gatves išėjo apie 4 tūkst. žmonių, kurie jau ilgą laiką kenčia smarvę ir taršą. Žmonės sustojo į „Smarvės kelią“, kuris nusidriekė net keletą kilometrų. Po to įvyko „Grigeo Klaipėda“ skandalas, į kurį visuomenės dėmesį atkreipė L. Girskienė bei kiti kartu su ja veikę visuomenės aktyvistai.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Naujienų portalas „15min“

  už visuomenės atvirumo skatinimą, principingą demokratinių vertybių puoselėjimą žiniasklaidos turinyje ir žiniasklaidos versle. 2019 m. portalas buvo pirmasis Lietuvoje žiniasklaidos kanalas, išreiškęs paramą LGBT eitynėms „Baltic Pride“ ir tapęs oficialiu jo renginių informaciniu partneriu. „15min“ taip pat tapo pirmąja žiniasklaidos priemone, prisijungusia prie Įvairovės chartijos, kuri vienija organizacijas, įsipareigojančias užtikrinti lygias galimybes darbe. Ir tai vienintelis portalas Lietuvoje, kurio socialinis projektas „Šiemet buvau geras“ kasmet suvienija, remia ir viešina net 24-urių Lietuvoje veikiančių bendruomenių, NVO, fondų darbus ir veiklas.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Andrej Vasilenko nuotr.
  Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė

  už operą-performansą „Saulė ir jūra (Marina)“, iškeliantį nepatogią tiesą apie klimato krizę. Venecijos bienalėje pelnęs „Auksinį liūtą”, performansas originaliai kalba apie ekologinius pokyčius: klimato krizė čia reiškiasi nerūpestingai ir tingiai. Vasarotojų dainos apie kasdienius malonumus persmelkia pabaigos jausmu – menininkės parodė, jog apie katastrofą galima kalbėti subtiliai ir be didaktikos.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
ĮVEIKTOS KLIŪTIES APDOVANOJIMAS
Skiriamas už fizinės, socialinės, kultūrinės, požiūrio ir (ar) kitokios kliūties sėkmingą įveikimą, užtikrinant žmonių su negalia orų gyvenimą ir dalyvavimą visuomenėje.
 • Klaipėdos r. Dovilų pagrindinė mokykla

  už neišsenkamą energiją ir nuolatinių kliūčių įveikimą įtraukiant vaikus su negalia į bendrąjį ugdymą. Mokykloje mokosi 224 mokiniai, iš jų 15 turi autizmo sindromą, 2 vaikai yra su Dauno sindromu. Ją lanko ir mokiniai, turintys nežymių ir vidutinių intelekto sutrikimų. Šie vaikai mokosi bendrosiose klasėse, kartu dalyvauja visuose renginiuose, ekskursijose, lanko įvairius būrelius. Taip pat mokykloje mokosi skambinti gitara, gaminti maistą, valdyti IKT, lanko kineziterapijos užsiėmimus. Mokiniai nuolat gauna žinių apie įvairių negalių turinčių žmonių gyvenimą.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Realybės dokumentikos laida „Ypatingas būrys“

  už stiprybės, ištvermės ir drąsos pavyzdžius, kuriems negalia nėra kliūtis. Tai pirmas toks televizijos projektas, sujungęs fizinę negalią turinčius asmenis ir kariuomenę. Projekte dalyvavo 12 parolimpiečių ir 2 sužeisti karininkai. Į kariuomenę atėję parolimpiečiai ir buvę kariškiai, tarnavę prieš patirdami rimtas traumas, savo pavyzdžiu parodė, kad ginti tėvynę gali kiekvienas, nes tikro kario jėga slypi ne kūno tvirtume, o dvasios stiprybėje.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Žmonių su negalia žygis Baltijos kelio 30-mečiui paminėti

  už ryžtingai įveiktą maršrutą nuo Vilniaus iki Talino. Tai unikalus, pirmą kartą Baltijos šalyse vykęs, renginys. 17-os žmonių komanda, iš kurių 11 – judantys neįgaliųjų vežimėliais, su šimtais kitų Lietuvai svarbaus minėjimo dalyvių estafetiniu būdu neįgaliųjų vežimėliais sėkmingai įveikė maršrutą Vilnius–Ryga–Talinas. Nepritaikyta aplinka, skaudančios rankos ir kiti nepatogumai nublanko prieš didelį visuomenės susidomėjimą ir palaikymą. Negalia – ne kliūtis kartu su kitais išgyventi džiaugsmingo patriotiškumo, didžiulio pakylėjimo, pasiekus tikslą, akimirkas ir būti laimingam.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
LYČIŲ LYGYBĖS APDOVANOJIMAS
Skiriamas už nestereotipinio požiūrio į moteris ir vyrus sklaidą ir įtvirtinimą visuomenėje.
 • Donatas Paulauskas

  už knygą „Kam reikalingi verkiantys vyrai“, paskatinusią diskusijas apie vyrų emocinį pasaulį ir parodžiusią, kad lyčių stereotipai yra ir vyrų tema. Knyga susideda iš asmeniškų eseistinių tekstų apie gyvenimą tradicinio vyriškumo persmelktoje aplinkoje, atkakliai bandant perprasti „vyrų pasaulio“ taisykles ir ieškant šiuolaikinio vyriškumo apibrėžimų. Nuoširdžiais, ironiškais, kai kada tiesmukais tekstais autorius aprašo svarbias, bet retai įvardijamas vyrų tapatybės temas: tėvystę, santykius, vyrišką draugystę, emocijas, kūną ir pan.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Kauno dramos teatro spektaklio „Panika“ komanda

  už spektaklį, skatinantį permąstyti stereotipinius vyriškumo scenarijus visuomenėje. Spektaklyje kalbama apie emocines krizes, vyriškos tapatybės paieškų bei psichinės sveikatos ryšį, vyrų draugystę. Režisierė Kamilė Gudmonaitė kelia klausimus, su kokiais iššūkiais šiandien susiduria vyrai, kokius reikalavimus jiems kelia šis laikmetis ir kokį kelią reikia nueiti siekiant atvirumo sau. Vaidina aktoriai Mantas Zemleckas, Gytis Laskovas, Vaidas Maršalka. Scenografijos ir kostiumų dailininkė Barbora Šulniūtė.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Moterų lyderystės projektas „Go Forward!“

  už moterų lyderystės, sėkmingos karjeros, kovos prieš lyčių stereotipus skatinimą. Iš asmeninio tikėjimo lygybės idėja gimęs projektas 2019 m. augo ir jungė jau daugiau nei 7 000 moterų ir merginų. Pernai „Go Forward!“ susitikimuose apsilankė 1000 moterų, suorganizuota vienintelė Baltijos regione tarptautinė konferencija apie sėkmingą moterų karjerą ir lyderystę, startavo pirmasis Lietuvoje Moterų inovacijų sprintas ir laida „Netobulos“ portale Delfi.lt. „Go Forward!“ įkūrėja – Jurga Varanavičius.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
METŲ PROVERŽIO APDOVANOJIMAS
Skiriamas už plačiai nuskambėjusį, prie įvairovės ir lygybės skatinimo visuomenėje prisidėjusį poelgį, darbą, iniciatyvą ar kūrinį.
 • Darbo šešėliavimo iniciatyva DUOday

  už suteiktą galimybę negalią turintiems žmonėms išbandyti skirtingas profesijas, susipažinti su įvairiomis organizacijomis ir jų kolektyvais. DUOday – tai Europoje jau ne vienerius metus organizuojama darbinių duetų diena, kurios metu negalią turintis žmogus ir įmonės darbuotojas kartu gilinasi į konkrečios darbo vietos užduotis ir tikslus. Pirmąkart Lietuvoje rengiamoje DUOday dalyvavo 25 įmonės ir organizacijos bei 32 negalią turintys žmonės, o 16 iš jų šiandien yra sėkmingai įsitvirtinę ir dirba mėgstamą darbą. DUOday organizatorė Lietuvoje – VšĮ „SOPA“.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Elena Reimerytė ir projektas „Spalvos“

  už progresyvią dokumentiką Lietuvai apie laisvus žmones iš viso pasaulio. LRT parodyta laida „Gėjai tėčiai“ susilaukė didelio žiniasklaidos dėmesio ir sukėlė diskusijas dėl Lietuvoje veikiančio, vienintelio tokio ES, Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo. Laidai oponuojančios grupės organizavo protestą ir bandė sustabdyti „Spalvų“ transliavimą, bet laida buvo išteisinta. Reaguodama į situaciją, E. Reimerytė kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis iniciavo per 11 tūkst. parašų surinkusią peticiją dėl LGBT+ diskriminuojančio įstatymo.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Iniciatyva „Niekieno vaikai“

  už parodytą rūpestį ir teikiamą pagalbą vienišiems vaikams. Iniciatyvos organizatoriai rūpinasi vienišais vaikais ligoninėse ir padedant savanoriams teikia jiems emocinę paramą. 2019 metai komandai buvo ypač intensyvūs – vos per vienerius metus iš iniciatyvos viename mieste ši idėja išaugo į nacionalinę organizaciją ir išsiplėtė į 4 miestus (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai). Veikla buvo vykdoma iš viso 8 ligoninėse. Per 2019 metus  savanorių dėka 226 vaikai ligoninėse neliko vieni, emocinę paramą vaikams teikė 200 apmokytų savanorių.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
RELIGIJŲ IR ĮSITIKINIMŲ ĮVAIROVĖS APDOVANOJIMAS
Skiriamas asmeniui, organizacijai, idėjai ar projektui, kuris prisidėjo prie religijos ir sąžinės laisvės principo įtvirtinimo ir sklaidos bei religijų ir įsitikinimų įvairovės pažinimo bei priėmimo skatinimo Lietuvoje.
 • Naujienų portalas „15min“

  už etišką ir tolerantišką temų apie religiją ir skirtingus įsitikinimus nušvietimą. Portalas 2019 m. publikavo ciklą straipsnių šiomis temomis ir išsiskyrė profesionalumu, skaitytojų kritinio mąstymo skatinimu bei stereotipams atsparios visuomenės ugdymu. Portale rašyta apie bahajų tikėjimą, senovės baltų religinę bendriją „Romuva“, Krišnos sąmonės religinę bendruomenę ir kt.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“

  už ryžtą ginti savo religinės bendrijos teises ir siekti valstybės pripažinimo. 2019 m. bendrija kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą, taip atkreipdama dėmesį, kad, nors atitinka visus Lietuvos įstatymuose numatytus reikalavimus, Seimas šiai religinei bendrijai nesuteikė valstybės pripažinimo. „Romuvai“ gavus valstybės pripažinimą, būtų išplėstos bendruomenės teisės, įskaitant galimybę oficialiai susituokti pagal senovės baltų papročius. Šis „Romuvos“ pavyzdys ir principinga pozicija paskatino platesnę diskusiją apie religijų ir įsitikinimų laisvę Lietuvoje.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
TAUTŲ DIALOGO APDOVANOJIMAS
Skiriamas už nuopelnus veikiant tautinių bendruomenių integravimo, ksenofobijos, rasinių, etninių stereotipų mažinimo procesuose.
 • J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
  Dovydas Zundelovičius, Anna Zundelovič, Grigorijus Zundelovičius

  už įamžintą tautinės įvairovės atmintį, sukuriant Sinagogų aikštės memorialą Jurbarke. Jurbarko rajono savivaldybės pakviesti, projekto autoriai Zundelovičiai sukūrė ir padovanojo Lietuvai analogų pasaulyje neturintį kūrinį. Jo tikslas – įamžinti Jurbarke nuo XVI a. čia gyvenusią didžiulę žydų bendruomenę, parodyti jos vaidmenį miesto istorijoje, paminint kiekvienos čia gyvenusios žydų šeimos vardą. Taip pat – pagerbti gelbėjusius žydus nuo Holokausto. Lėšos projektui pačių autorių buvo renkamos Izraelyje, JAV, Lietuvoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Kanadoje, bei kitose šalyse.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Multikultūrinis jaunimo centras „Padėk pritapti“

  už komiksą „Nupiešk man kelią. Iliustruota romų istorija“, kuris pasakoja Lietuvos romų istoriją, skatinančią toleranciją skirtingoms kultūroms ir papročiams. Tai pirmasis toks komiksas Lietuvoje, kurį sukūrė ir išleido centras „Padėk pritapti“ kartu su iliustratore Akvile Magicdust, įtraukdamas Lietuvos romų ir kitų tautinių grupių vaikus ir jaunimą. Šiandien jis naudojamas kaip metodinė edukacinė medžiaga švietimo įstaigose, nemokamai platinamas bibliotekose, kavinėse, Vilniaus miesto savivaldybėje ir taip prisideda prie Lietuvos tautinių mažumų kultūros pažinimo ir tarpkultūrinio dialogo.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Tinklalaidės „NYLA Ru“ autorė Ina Šilina

  už profesionalų ir kokybišką žiniasklaidos turinį rusų kalba Lietuvoje. I. Šilinos ir „Nanook“ kuriamos tinklalaidės rusų kalba laužo stereotipus ir pasakoja mums apie rusakalbius, gyvenančius Lietuvoje, nepriklausomus žurnalistus Rusijoje bei nuo Kremliaus režimo bėgančius Rusijos politinius oponentus, žmogaus teisių gynėjus, LGBTQ bendruomenę. „Nyla Ru“ Lietuvos rusakalbių balsą padaro girdimą, pateikia konstruktyvų požiūrį į rusų kultūrą ir kartu išlieka ištikima žmogaus teisių ir demokratijos idėjoms.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
VAIVORYKŠTĖS APDOVANOJIMAS
Skiriamas už nuopelnus LGBT* teisių atstovavimo srityje, mažinant homofobijos, transfobijos ir bifobijos daromą žalą bei skatinant LGBT* atvirumą ir didesnę integraciją į visuomenę.
 • Elena Reimerytė ir projektas „Spalvos“

  už dokumentiką, drąsiai kalbančią apie LGBT+ temas ir priverčiančią suabejoti heteronormatyviu pasauliu. Laidose tyrinėjamos kitur retai aptinkamos temos: vienalytės šeimos, etiška nemonogamija, „dregas“, migracija, amžizmas, alternatyvūs gyvenimo būdai ir profesijos. Siekiama atkreipti dėmesį į žmogaus teisių, socialinius bei kultūrinius klausimus. Pristatant homoseksualius, transseksualius, biseksualius ar poliamoriškus asmenis, išlaikomas etiškas tonas ir nesivaikoma sensacijų. Laidos autorė ir dauguma jos kolegų gyvena užsienyje ir kuria turinį Lietuvai.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Pijus Beizaras ir Mangirdas Levickas

  už ryžtą siekti LGBT bendruomenės lygiateisiškumo. 2020 m. pradžioje Europos Žmogaus Teisių Teismas priėmė istorinį sprendimą Lietuvai. Jis konstatavo, kad šalies teisėsauga, atsisakydama tirti P. Beizaro ir M. Levicko skundus dėl neapykantą kurstančių komentarų internete, diskriminavo vaikinų porą dėl jų seksualinės orientacijos. Šis sprendimas atkreipė dėmesį į tai, kad mūsų šalyje neegzistuoja efektyvi teisinės gynybos priemonė, kovojant su homofobiniais neapykantos nusikaltimais. Po šio sprendimo Lietuvos institucijos turės imtis teigiamų pokyčių šioje srityje.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau
 • Žurnalistų komandos „Nanook” tinklalaidė „Nyla“

  už laidų seriją apie LGBT+ bendruomenę, jos problemas ir kultūrą Lietuvoje. 2019 m. žurnalistų komanda išleido keturias audiolaidas apie LGBT+ bendruomenės istoriją, kiną, meną ir gyvenimą. Išsamūs ir gilūs pokalbiai su pačiais bendruomenės nariais klausytojams leido geriau suvokti šios visuomenės grupės padėtį ir tapatybės paieškas. „Nanook“ – tai šiuolaikinių medijų agentūra, vienijanti žurnalistinius, dokumentinius bei kūrybinius projektus.

  Skaityti daugiau
  DaugiauMažiau