Vyresnio amžiaus moteris ir vyras žvelgia į objektyvą renginyje. Nicu Buculei nuotr./Flickr.com
Nicu Buculei nuotr./Flickr.com
2018 rugpjūčio 8 d.
Klausiate – atsakome: štai, kas šiemet domina gyventojus

Kiekvienais metais Tarnyba sulaukia ne tik oficialių skundų, bet ir daugybės paklausimų, kurių turinys nevirsta nei naujienomis, nei pranešimais spaudai. Norėdami pasidalyti gyventojams aktualia informacija, iš šiųmečių pasiteiravimų atrinkome įdomiausius atvejus ir tai, kaip reikėtų juos interpretuoti vadovaujantis lygių galimybių įstatymais.

Ar nelietuviams galioja kitokios naujagimio vardo registravimo taisyklės? 

Pareiškėjas teiravosi dėl teisės mergaitei duoti nelietuviškos kilmės vardą, besibaigiantį galūne „ia“. Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai atsisakė jį įregistruoti motyvuodami lietuvių kalbos taisyklėmis. Pareiškėjui susidarė įspūdis, kad tokį vardą būtų galima įregistruoti, jeigu tėvai būtų nelietuviai.

Tarnybos teisininkai kreipėsi į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją (VLKK) bei minėtą Civilinės metrikacijos skyrių. Abi institucijos patvirtino, kad asmenvardžio rašyba priklauso ne nuo tėvų tautybės ar pilietybės, bet nuo pačio vardo kilmės. Tad atsakymas į aukščiau iškeltą klausimą yra „Ne“.

Paprastai, tėvams pareiškus norą vaikui suteikti vardą ne pagal lietuvių kalbos taisykles, specialistai kreipiasi į VLKK.

Ar darbo skelbime galima teigti, kad kandidatams su negalia bus mokamas didesnis atlyginimas, taikomos lengvatos?

Pagal Lietuvos įstatymus, visiems pretenduojantiems į darbo vietą turi būti taikomos vienodos sąlygos ir galimybės. Tiesa, diskriminacija nelaikomos specialios priemonės, skatinančios pažeidžiamų grupių integraciją. Pavyzdžiui, socialinės įmonės statusą turinčios bendrovės gauna subsidijas iš valstybės biudžeto. Šios lėšos skiriamos darbo vietos pritaikymui, transporto, administravimo išlaidų, socialinio draudimo įmokų padengimui bei darbo užmokesčiui. Šie pinigai skiriami kaip kompensacija, tačiau negali būti pretekstu žmonėms su negalia už tą patį darbą mokėti daugiau. Tokiu atveju, skirtinga alga neabejotinai būtų laikoma diskriminacija. Kitos lengvatos turėtų būti vertinamos individualiai. Jei negalią turinčiam darbuotojai suteikiamas lankstus grafikas, jis gali būti grindžiamas gydytojo išvada dėl būtinų darbo sąlygų.

Ar galima steigti tik berniukams skirtą mokyklą?

Ne. Mergaičių priėmimo apribojimas pažeistų lygių galimybių įstatymus, nes švietimo paslaugos turi būti teikiamos nediskriminuojant. Vienai lyčiai skirtos mokyklos galimybės nenumato ir Švietimo įstatymas, reglamentuojantis Lietuvos švietimo sistemą.

Ar darbo skelbime galima nurodyti, kad ieškoma slaugės?

Vienareikšmiškai atsakyti sunku. Įprastai, rašyti, kad ieškoma tik moters arba tik vyro draudžiama. Tačiau numatoma išimtis – tuomet, kai darbą gali atlikti tik konkrečios lyties asmuo. Pacientų priežiūra yra susijusi su privačiu gyvenimu, kuris apima asmens orumą, sveikatą, higieną bei saugą. Tad pacientai/ės turi teisę būti slaugomi tos pačios lyties asmens. Siūlytume skelbime nurodyti veiklos pobūdį, žmogaus, kuris bus prižiūrimas, lytį. Tiesa, jei darbas siūlomas profesionalams, įgijusiems medicininį išsilavinimą, lyties kriterijus nebūtų pateisinamas.

Ar nėštumas gali būti priežastimi nekelti algos?

Į Tarnybą kreipėsi moteris, kuriai darbdavys pažadėjo pakelti algą. Sužinojęs, kad ji laukiasi, ėmė svarstyti algos nebekelti, bet sumokėti kompensaciją. Vadovaujantis tarptautiniais teisės aktais, nepalankus požiūris į moterį dėl jos nėštumo yra laikomas tiesiogine diskriminacija dėl lyties, tad, tokiu atveju, darbo užmokesčio nekėlimas gali pažeisti lygių galimybių įstatymus.

Ar vadovas gali reikalauti darbuotojo pasiaiškinimo dėl priklausymo politinei partijai?

Narystė politinėje organizacijose yra žmogaus įsitikinimų ir pažiūrų dalis, tad dėl šios aplinkybės diskriminacija draudžiama. Iš darbuotojo negalima prašyti informacijos apie privatų gyvenimą. Į šią sritį patenka ir draudimas reikalauti pasiaiškinimo dėl politinės veiklos.

Tokios pat taisyklės galioja ir samdant darbuotoją – negalima iš jo reikalauti, kad jis turėtų konkrečias pažiūras, tarkim, būtų vegetaras arba veganas.

Ar skirtingo amžiaus senjoramas galima taikyti kitokias traukinio bilietų kainas?

Vienas pareiškėjas Tarnybos teisininkų pasiteiravo, ar teisinga, kad traukinio bilietų nuolaidos taikomos tik pensijinio amžiaus žmonės, sulaukusiems 70 m. (nuolaida 50 proc.) bei tiems, kuriems virš 80 m. (nuolaida 80 proc.).

Tiesiogine diskriminacija, taip, kaip ji apibrėžiama Lygių galimybių įstatyme, nelaikomi apribojimai, kurie įtvirtinti kituose įstatymuose, tad atsakymas į klausimą būtų „Taip“. Šiuo atveju, nuolaidos įrašytos Transporto lengvatų įstatyme, kurio lygių galimybių kontrolierius vertinti negali.