Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų 2014 laureatai
Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų 2014 laureatai / A. Didžgalvio nuotr.
2015 lapkričio 5 d.
Įteikti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai 2014

2015 m. balandžio 28 dieną Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu (NLĮF)  Vilniuje organizavo Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2014, kurių metu buvo apdovanoti labiausiai lygybės ir įvairovės srityje nusipelnę asmenys, organizacijos, iniciatyvos. Iškilminga apdovanojimų ceremonija vyko sporto, pramogų ir verslo centre „Forum Palace“.

Asmenys, organizacijos, įvairios iniciatyvos, projektai, idėjos, poelgiai ir veiksmai, prisidėję prie lygybės ir įvairovės sklaidos bei puoselėjimo buvo apdovanoti šiose 9 kategorijose:

Lyčių lygybės apdovanojimas

MARGARITA JANKAUSKAITĖ – feministė, humanitarinių mokslų daktarė, lygių galimybių ekspertė, visuomenės veikėja. Apdovanojimas skirtas už ilgametį darbą lyčių lygybės ir lygių galimybių srityje, pagarbos įvairovei ir žmogaus teisėms skatinimą.

Margarita Jankauskaitė

Margarita Jankauskaitė daugiau kaip dešimtmetį dirba Lygių galimybių plėtros centre, kur kartu su kolegomis įgyvendina tarptautines ir nacionalines iniciatyvas, skirtas skatinti pagarbą įvairovei, socialinį dialogą, diskriminacijos prevenciją, kovoti su smurtu prieš moteris, homofobija, ksenofobija, rasizmu. Nuo 1992 m. dėsto įvairiose aukštosiose mokyklose – Kauno Vytauto Didžiojo universitete, Vilniaus universitete, Vilniaus dailės Akademijoje, Europos humanitariniame universitete. 2004-2006 m. buvo išrinkta Europos Komisijos iniciatyvos „Įvairovė be diskriminavimo“ ambasadore Lietuvoje. 2011 m. Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada skyrė jai Drąsios moters nominaciją. O 2012 m. Margarita tapo viena iš dvylikos Europos lyčių lygybės instituto nominančių, pristatytų kalendoriuje „Moterys įkvepiančios Europą“. „Moteris turi du pasirinkimus: būti mazochiste arba feministe. Aš pasirinkau antrąjį variantą“, priimdama pastarąją nominaciją sakė Margarita. 2015 m. Moterų teisių asociacija jai suteikė Metų visuomenininkės vardą.

Etno dialogo apdovanojimas

GRUPĖ BIPLAN – muzikos grupė, skatinanti tarpusavio supratimą tarp įvairiausių Lietuvos tautybių.  Apdovanojimas skirtas už tarpusavio supratimo ir geros valios tarp įvairiausių Lietuvos tautybių skatinimą.

BIPLAN

Grupės  muzika vienija, jų pavyzdys moko. Nuo Šalčininkų iki Klaipėdos, nuo Vilniaus iki Londono savo muzika ir savo pavyzdžiu jie naikina nepakantumo ribas. Savo pilietine veikla  jie moko Vienybės. Jau dvidešimt metų jie skatina tarpusavio supratimą ir gerą valią tarp įvairiausių Lietuvos tautybių. Jų dainos ir bendravimas lietuvių, rusų ar ukrainiečių kalbomis griauna senus stereotipus ir vienija. Jų veikla,  ugdant įvairiausių tautybių jaunimo atvirumą kitoms kultūroms ir atsakomybę teisėms bei pareigoms, yra neįkainojama. Jų patriotiškumas yra neblėstantis, jų veikla yra vienijanti.

Vaivorykštės apdovanojimas

INFO TV TELEVIZIJA – skirianti dėmesį tolerancijos, žmogaus teisių, lygių galimybių temoms. Apdovanojimas skirtas už socialiai atsakingą sprendimą televizijos eteryje transliuoti asociacijos LGL sukurtą vaizdo klipą „KEISK“, kuris ragina pripažinti visuomenės įvairovę bei pažinti mūsų aplinkoje gyvenančius LGBT* asmenis.

INFO TV atstovas

Info TV buvo nominuota už socialiai atsakingą sprendimą televizijos eteryje transliuoti asociacijos LGL sukurtą vaizdo klipą „KEISK“. Šis klipas ragina pripažinti visuomenės įvairovę bei pažinti mūsų aplinkoje gyvenančius LGBT* asmenis. Info TV prisistatė kaip socialiai atsakinga televizija ir parodė pilietinę drąsą, transliuodama „KEISK“ vaizdo klipą žiūrimiausių programų metu be apribojimų. Tokiu būdu televizija išreiškė poziciją, jog pozityvios informacijos apie LGBT* asmenis viešojoje erdvėje draudimas yra žalingas visuomenei, nes skatina netoleranciją, patyčias ir neapykantos nusikaltimus.

Auksinio amžiaus apdovanojimas

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS – mokslo įstaiga, užsiimanti neformaliu suaugusiųjų švietimu. Jos dėka kasmet vis daugiau senjorų įsijungia į aktyvų mokymąsi visą gyvenimą. Apdovanojimas skirtas už aktyvų senjorų įtraukimą į aktyvų mokymąsi visą gyvenimą, dvasinį ir protinį tobulėjimą, orų ir aktyvų gyvenimo tęstinumą.

Medardo Čobato trečiojo amžiaus universiteto rektorė dr. Zita Žebrauskienė

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas, vienijantis įvairaus amžiaus ir profesijos žmones, veikia jau 20 metų.  1995-aisiais universitetą įkūrė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, gerontologas dr. Medardas Čobotas, remdamasis pasaulio patirtimi. Medardo Čobato trečiojo amžiaus universiteto pagalba vis daugiau senjorų kasmet įsijungia į aktyvų mokymąsi visą gyvenimą, dvasinį ir protinį tobulėjimą, orų ir aktyvų gyvenimo tęstinumą. MČTAU klausytojai, atsikratę nurašyto žmogaus komplekso, išmoksta dirbti kompiuteriu, mokosi naujų užsienio kalbų, užsiima kūrybine veikla, įprotį skųstis netikusiu gyvenimu keičia pozityviu požiūriu į gyvenimą, savanoriauja, keliauja po šalį ir pasaulį, ieško atsakymų į klausimus, į kuriuos   jiems negalėjo atsakyti jaunystės laikų mokykla.

Įveiktos kliūties apdovanojimas

ŠARŪNAS GRIGALIŪNAS – aktyvistas ir išradėjas.  Apdovanojimas skirtas už socialinį tinklalapio „DisabledEnabled“, kurio tikslas padėti neįgaliesiems įveikti kelionėje kylančias kliūtis, ir analogų neturinčio neįgaliųjų vežimėlio priedo sukūrimą.

Šarūnas Grigaliūnas

Šarūnas Grigaliūnas sukūrė socialinį tinklalapįDisabledEnabled“ ( http://pritaikyta.lt), kurio tikslas padėti neįgaliesiems įveikti kelionėje kylančias kliūtis. Dalinis laisvo judėjimo (neįgalus vežimėlyje, aklas, kurčiasis, psichinė negalia) ribojimas, atsiradęs dėl įvairiausių priežasčių (trauma, liga), privertė susimąstyti, kad reikalingas įrankis, leidžiantis suprasti savo galimybę patekti ten, kur nori būti (kelionė į užsienį, kelionė į žymias vietas, muziejus, viešbutis, universitetas ir k.t.). Toks įrankis leidžia žmonėms išvengti papildomų nepatogumų ar nejaukių situacijų, kai reikia patekti į norimą vietą, o tokios galimybės tiesiog nebuvo numatyta. Idėja kilo iš natūralaus poreikio planuoti savo kelionės maršrutą. Taip pat nominantas sukūrė neįgaliojo vežimėlio varytuvą kuris gavo Europos dizaino patentą. ECO WHEEL POWER (EWP) – mokslinių tyrimų dėka sukurtas pasaulyje analogų neturintis neįgaliųjų vežimėlio priedas.  EWP  naudoja saulės energiją, gali būti programuojamas personaliniu kompiuteriu, suteikia galimybę žmonėms su negalia įveikti didesnius atstumus, taupant fizines jėgas.

Religijų įvairovės apdovanojimas

MILDA ALIŠAUSKIENĖ – Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, religijų įvairovę ir religingumo pokyčius Lietuvoje tirianti sociologė. Naujųjų religijų tyrimų ir informacijos centro, vienintelės Lietuvoje organizacijos renkančios ir teikiančios atsakingą, objektyvią ir moksliniais tyrimais pagrįstą informaciją apie naujojo religingumo fenomenus, steigėja ir valdybos pirmininkė. Apdovanojimas skirtas už aktyvų kvietimą pažinti religines mažumas, o kartu ir savo piliečius, išsilaisvinti nuo baimių, „etikečių klijavimo“ ir skubotų apibendrinimų, puoselėti pasitikėjimu ir tolerancija grindžiamą pilietinę visuomenę.

Milda Ališauskienė

Milda Ališauskienė pabrėžia, kad Lietuvoje egzistuoja religijų įvairovė, kurių kiekviena unikali ir vertinga. Įvairias religijas išpažįstantys ir praktikuojantys žmonės dažnai stigmatizuojami visuomenėje, susiduria su neigiama jų reprezentacija Lietuvos žiniasklaidoje,  teisinėmis kliūtimis, diskriminacija artimoje aplinkoje.  Mildos Ališauskienės iniciatyva atliekami moksliniai tyrimai, organizuojami renginiai, viešos diskusijos, analitiniai komentarai ir paprasti bei aiškūs atsakymai į sudėtingus klausimus apie religingumą pelnė šiai mokslininkei kolegų ir bendraminčių palaikymą, valdžios institucijos dėmesį ir svarbiausia – įvairių Lietuvos religinių judėjimų atstovų pasitikėjimą ir pagarbą. Nuosekliai ir atkakliai savo profesionalumu, reikliu mokslininko požiūriu ir nenuilstančiu entuziazmu Milda kviečia valstybę ir visuomenę pažinti religines mažumas, o kartu ir savo piliečius, išsilaisvinti nuo baimių, „etikečių klijavimo“ ir skubotų apibendrinimų, puoselėti pasitikėjimu ir tolerancija grindžiamą pilietinę visuomenę. Neseniai sociologės išleistame leidinyje „Religijų įvairovė Lietuvoje: portretai, kasdienybė ir šventės“ pristatoma Lietuvos religinių mažumų kasdienybė ir kviečiama susipažinti su Lietuvos religijų įvairove, jos raiškos formomis, diskutuoja apie religinių mažumų santykius su visuomene. Tai pirmasis tokio pobūdžio leidinys Lietuvoje, kuriame atskleidžiamas religinių bendruomenių gyvenimas.

Metų proveržio apdovanojimas

ŽMOGAUS TEISIŲ PORTALAS „MANO TEISĖS.LT“ – žmogaus teisių srityje veikiančių nevyriausybinių organizacijų erdvė internete, kurioje keliami aktualūs žmogaus teisių klausimai.Apdovanojimas skirtas už kryptingą darbą propaguojant žmogaus teises, sudarant galimybę nevyriausybinių organizacijų ir pažeidžiamų grupių atstovams inicijuoti viešą žmogaus teisių diskursą.

Žmogaus teisių portalo "MANO TEISES.LT" komanda

Per vienerius gyvavimo metus įvairios portale paskelbtos publikacijos ir iniciatyvos pasiekė daugiau, kaip 100 000 svetainės lankytojų. Portalo redakcija vadovaujasi advokataujančios žiniasklaidos principais, todėl nesistengia tapti neutralios („objektyvios”) informacijos teikėju, nes mano, kad nėra absoliučiai objektyvaus požiūrio taško, visi portalui autorinius straipsnius teikiantys asmenys turi savo poziciją. Portalo rengėjų manymu, nėra nieko nepriimtino, jei autoriai skaidriai ir atvirai deklaruoja savo interesus atstovaudami organizacijas ar asmenų grupes, remiasi faktais pagrįstais argumentais ir siekia viešojo intereso gynimo.

Metų žurnalisto apdovanojimas

SANDRA VILIMAITĖ – balsas.tv3.lt redakcijos žurnalistė.  Apdovanojimas skirtas už straipsnius lygybės, tolerancijos, žmogaus teisių bei socialine tematika.

Sandra Vilimaitė

Sandra Vilimaitė aktyviai domisi ir rašo lygybės, tolerancijos, žmogaus teisių temomis. 2014 m. rašyti straipsniai seksizmo, seksualinio priekabiavimo, lyčių nelygybės, homoseksualumo, smurto prieš moteris bei kitomis temomis. Žurnalistės straipsniai spausdinami naujienų portaluose balsas.lt,  www.15min.lt. Žurnalistė specializuojasi lyčių lygybės ir kitomis žmogaus teisių bei socialinėmis temomis; ji ne tik rašo, bet ir domisi formuojamu moterų įvaizdžiu Lietuvos žiniasklaidos priemonėse, rašo apie seksualines mažumas, smurtą prieš moteris, seksualinį priekabiavimą, benamius žmones, požiūrį į moterį visuomenėje ir panašiomis temomis. Yra labai žingeidi, jautri ir smalsi žurnalistė. Kalbindama žmogų, žvelgia giliai, tačiau išlieka objektyvi bei informaciją pateikia drąsiai, taikliai ir dažnai šmaikščiai.

Gyvenimo nuopelnų apdovanojimas

AUŠRINĖ BURNEIKIENĖ – pirmoji lygių galimybių kontrolierė. Apdovanojimas skirtas už gyvenimo nuopelnus žmogaus teisių srityje, aktyvius ir iniciatyvius veiksmus skatinant ir puoselėjant lygybės, įvairovės ir tolerancijos idėjas.

Laureatams buvo įteiktos menininko Viktoro Dailidėno kurtos stiklo statulėlės – stikliniame stačiakampyje pavaizduotas delno įspaudas, simbolizuojantis žmogiškumą, vienybę ir kiekvieno žmogaus unikalumą. Renginį vedė Beata Tiškevič-Hasanova, ceremonijos metu skambėjo atlikėjos Ievos Narkutės ir grupės „Garbanotas bosistas“ muzika.

Nuotraukas iš renginio galite rasti ČIA

Renginio fotografas – Augustas Didžgalvis